Ponad 120 ozdrowieńców oddało osocze w radomskiej RCKiK! To trzeci wynik w Polsce

2020-09-29 11:10 Kinga Tomaszewska
Ozdrowieńcy licznie oddają osocze w Radomiu
Autor: źródło: pixabay.com

Podium otwiera Śląsk - najwięcej osocza oddali ozdrowieńcy z Raciborza i Katowic. Radom z trzecim najlepszym wynikiem może pochwalić się już ponad 120 donacjami.

Wysoki wynik na Śląsku spowodowany jest dużą liczbą zachorowań wśród górników. Najwięcej donacji osocza odnotowano w stacjach krwiodawstwa w Raciborzu i Katowicach. Radom zamyka podium, mając na koncie już ponad 120 donacji.

Tylko ostatniej doby w Radomiu odnotowano 62 osoby, które wyzdrowiały z COVID-19. Od początku epidemii wyzdrowiały w Radomiu 1354 osoby. W skali województwa to już prawie 8 tysięcy ozdrowieńców od początku pandemii koronawirusa.

Na terenie radomskim sporo osób przechorowało, mamy sporo ozdrowieńców i cały czas, regularnie ci ozdrowieńcy to osocze oddają - powiedział nam Krzysztof Radziejowski, zastępca dyrektora Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Warunkiem oddania osocza jest przedstawienie w stacji pozytywnego wyniku na obecność wirusa Sars-CoV-2 oraz dwóch negatywnych wyników, potwierdzających ozdrowienie. Osocze oddać można minimum dwa tygodnie od ostatniego negatywnego wyniku lub 28 dni od wyzdrowienia, bez potrzeby przedstawiania wyniku ujemnego.