Polski Ład. Czy powinien być powodem do obaw?

2021-09-20 9:00
gestor
Autor: Materiały prasowe

Polski Ład to jedno z najgorętszych haseł na przestrzeni ostatni kilku tygodni. Rozwiązania proponowane przez rząd w założeniu mają na celu wzmocnienie fundamentów rodzimej gospodarki jak i stymulację jej rozwoju, wzrostu inwestycji i popytu wewnętrznego. Pomimo bezsprzecznej potrzeby zmian i reform w systemie podatkowym przedsiębiorcy z niepokojem obserwują propozycje nadchodzących zmian odnoszących się do podatków i innych danin publicznych. Wcielenie ich w życie spowoduje bowiem drastyczną różnicę w sposobie naliczania składki zdrowotnej.

Do tej pory osoby prowadzące własną działalność płaciły składkę w stałej kwocie. Co miesiąc 381,81 zł, z czego 328,78 zł podlegało odliczeniu od podatku. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu przedsiębiorcy rozliczający się na tzw. skali podatkowej zapłacą składkę w wysokości 9% swojego dochodu, jednocześnie tracąc przywilej odliczenia 7,75 % tej składki, do czego są uprawnieni obecnie. W efekcie czego ich składka na rzecz ZUS wzrośnie.

Zmiany nie ominą również przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym. Przedsiębiorcy Ci, po wprowadzeniu zmiany, nie tylko zapłaciliby większą składkę zdrowotną, ale również nie mogliby skorzystać z podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Dla tych podatników ustawodawca zaproponował, aby składkę zdrowotną od przyszłego roku podnieść do 4,9%. Prosta kalkulacja ujawni, że ze względu na zwiększenie obciążeń na rzecz ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy sektora MŚP wciąż będą płacić więcej.

Dla "ryczałtowców" składka ZUS nie będzie już stałą wartością, lecz będzie ona uzależniona od osiąganych przychodów. Oznacza to, że dla przedsiębiorcy o przychodach rocznych do 60 tys. podstawa wyniesie 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli składka wyniesie 9% tej podstawy. Przy przychodach od 60 tys. do 300 tys. podstawa wyniesie 100 % przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast przy przychodach powyżej 300 tys. podstawa wyniesie 180% przeciętnego wynagrodzenia.

Zmiany te powodują, że coraz więcej jednoosobowych firm decyduje się na zmianę formy prawnej na spółkę (najczęściej spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) w szczególności, że od przyszłego roku (poza benefitami związanymi ze składkami ZUS), wprowadzony uprzednio estoński CIT nie będzie wymagał wdrażania w firmie inwestycji.

Jak zatem "odnaleźć się" w Polskim Ładzie? To pytanie z pewnością słyszą księgowi i doradcy podatkowi. Polski Ład skomplikuje życie przedsiębiorców, nakładając na nich nowe obowiązki. By nie zgubić się w gąszczu nowych, nieznanych dotąd rozwiązań i regulacji należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie zabezpieczenie księgowe, prawne i podatkowe przedsiębiorstwa. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań pomoże uniknąć komplikacji, w tym formalnych oraz niepotrzebnych kosztów.

Niektóre kancelarie i biura rachunkowe już teraz przygotowują odpowiedź na nowe regulacje. Jedną z nich jest radomskie biuro prawno-rachunkowe Gestor, które wprowadziło do swojej oferty nową usługę biorącą pod uwagę planowane projekty ustawowe i łączącą kompleksowo obsługę prawną, księgową i administracyjną przedsiębiorstwa. Doradztwo w zakresie zmian przepisów podatkowych, nadzór nad prawidłowym prowadzeniem działalności czy abonamenty, w zakresie których właściciele firm odnajdą swoiste "parasole" - polegające na asekurowaniu działalności na wypadek nieznajomości przepisów - to wyłącznie część novum związanego z reorganizacją przepisów zafundowaną przez rządzących. Z pewnością uniwersalność i odpowiednie przygotowanie pozwoli przedsiębiorcom czuć się pewniej i bezpieczniej u progu nadchodzących zmian.

Artykuł sponsorowany.

gestor
Autor: Materiały prasowe