OIOM RSS

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Oddział respiratorowy dla pacjentów z COVID już gotowy

2021-04-30 17:15

Respiratory, kardiomonitory i pompy infuzyjne - nowy oddział intensywnej terapii powstał w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Za jego utworzenie odpowiedzialna była firma, która wcześniej utworzyła 80 miejsc dla chorych na COVID-19 w szpitalu tymczasowym. Teraz na nowym oddziale znajdą się ci , którzy najciężej przechodzą zakażenie koronawirusem. Po zakończeniu pandemii sprzęt ma pozostać w szpitalu.

Oddział respira torowy liczy 20 miejsc. Miejsc, które są potrzebne i ważne w trakcie pandemii koronawirusa. Obecnie liczba zakażeń spada, ale liczba tych, którzy potrzebują specjalistycznej terapii wcale nie maleje.

- Ta liczba chorych z COVID-19, którzy potrzebują leczenia respiratorowego waha się od 14 do 18 osób i ona jest cały czas niezmienna. Dzięki oddaniu tego oddziału zyskamy 20 łóżek respiratorowych. Dzięki zaangażowaniu Totalizatora i wielu ludzi to zadanie udało się zakończyć - mówi Andrzej Cieślik pełnomocnik ministra zdrowia w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

OIOM został wyposażony w wysokiej klasy sprzęt i aparaturę. Umożliwi to skuteczne leczenie chorych, i zapewni komfortowe warunki do pracy dla personelu.

- To jest jeden z lepiej wyposażonych oddziałów w kraju. Naprawdę byłem w wielu szpitalach i mogę to potwierdzić. Najważniejsze jest to, że po pandemii to wszystko zostanie dla pacjentów. Tu jest wszystko: 20 respiratorów, aprat do robienia echa, aparat do robienia zdjęć RTG, kardiomonitory, ssaki. Sale są monitorowane. Z pokojów możemy mierzyć saturacje, ciśnienie krwi pacjentów. To jest trochę inny świat. Jeżeli chodzi o grafik dyżurów, to mamy już zabezpieczoną obsadę lekarzy i pielęgniarek na maj. Nie ma sytuacji, że będzie anestezjologia czy internisty tutaj na dyżurze- mówi lekarz Wojciech Dworzański koordynator ds. Covid-19 w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

We wtorek na oddziale odbędzie się kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia, potem z odcinka będą mogli korzystać pierwsi pacjenci.