Radomskie Centrum Onkologii

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Najczęściej atakuje piersi i płuca. Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem [AUDIO]

2021-02-04 13:40

11,5 tysiąca pacjentów było leczonych w Radomskim Centrum Onkologii w 2020 roku, zaś 30 tysięcy skorzystało z pomocy w poradni u lekarza specjalisty w tej samej placówce. W Światowym Dniu Walki z Rakiem pytamy czy walkę z nowotworem można wygrać.

Według szacunków 150 tys. Polaków co roku dowiaduje się, że jest chorych. Miejscem gdzie sa leczeni jest otwarte kilka lat temu Radomskie Centrum Onkologii. To tam postanowiliśmy zapytać, czy współczesna medycyna daje większe szansę osobom, które zachorują.

- Medycyna się zmienia i na pewno wyniki leczenia są coraz lepsze, lepsza jest też diagnostyka. Z jednej strony mamy cywilizacyjne choroby, które powodują zachorowania na nowotwory, z drugiej jednak ta świadomość ludzi jest coraz większa. To ważne bo wczesna diagnostyka, poprawiamy wyniki i korzystamy z nowych metod chemioterapii i zabiegów operacyjnych dając szansę pacjentom. Nie doprowadzimy do sytuacyjni w której nowotworów nie będzie, ale wyniki leczenia będą lepsze. Na pewno przychodzi jakaś grupa osób, z zaawansowanymi nowotworami, ale jest też grupa gdzie te zmiany są na wczesnym stadium i możemy im pomóc poprawić wyniki - mówi prof. Zoran Stojcev dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii.

Czy jest grupa nowtworów na które częściej chorujemy i które trudniej się leczy?

- U kobiet najczęściej występuje rak piersi,który na szczęście ma dobre rokowania. Tu mamy zachorowalność na poziomie 18 tys. rocznie. Jeżeli kobieta przychodzi wcześnie do lekarza to 90 proc z nich udaje się pomóc. Statystyka światowa mówi o przeżywalności 5 letniej. Gorsze rokowania ma rak płuca. Tutaj główną przyczyną zachorowań jest palenie tytoniu. Mamy cztery rodzaje nowotworów i we wczesnym stadium rokowanie jest dobre, ale zdecydowanie gorsze niż w przypadku raka piersi. Groźnym nowotworem jest rak przełyku i trzustki. W tych dwóch przypadkach rokowania są kiepskie - mówi prof. Stojcev.

Czy lekarze obawiają się, że w związku z pandemią wzrośnie liczba chorych na nowotwory?

- Może tak być, ale jednak lęk przed pandemią już mija. Zdołaliśmy się do niej przyzwyczaić. Widzę, że ludzie jednak przychodzą do nas. Jest to też zasługa mediów, w których często jest mowa o tym, że nowotwór czy zawał może być bardziej niebezpieczny niż sam COVID-19. Jesteśmy tez w trakcie szczepień, wiec na pewno to nastawienie się zmienia- ocenia Zoran Stojcev.

Rozmowa z prof. Zoranem Stojcevem w Światowym Dniu Walki z Rakiem