Lekarstwo na COVID-19 ma każdy ozdrowieniec! Czy terapia osoczem daje efekty? [AUDIO]

2020-10-29 12:14 Kinga Tomaszewska
Terapia osoczem daje efekty w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym
Autor: źródło: pixabay.com

Chorzy na COVID-19, którzy przebywają w szpitalu otrzymują osocze od ozdrowieńców - informuje koordynator Radomskiego Szpitala Specjalistycznego do spraw koronawirusa. Terapia osoczem daje efekty, jednak zapasy tego lekarstwa szybko się kurczą. Zarówno szpital miejski, jak i radomska stacja krwiodawstwa apelują do ozdrowieńców, by zgłaszali się do RCKiK i oddawali osocze, by pomóc innym.

8 na 10 ​pacjentów miejskiego szpitala jest leczonych osoczem od ozdrowieńców. Mowa o osobach, które chorują na COVID-19 w wyniku zakażenia koronawirusem. Osocze zawiera przeciwciała, które przetacza się hospitalizowanym pacjentom.

Z naszych doświadczeń, które są już kilkumiesięczne widzimy, że to jest jedna z lepszych metod leczenia pacjentów. Widzimy, że pacjenci, którzy otrzymają osocze spektakularnie się poprawiają - mówił dr n. med. Wojciech Dworzański, koordynator Radomskiego Szpitala Specjalistycznego do spraw koronawirusa.

Ozdrowieńcy, którzy przeszli chorobę COVID-19 mogą zgłaszać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Posłuchajcie jak terapia osoczem jest ważna dla chorujących, którzy przebywają w szpitalu.

Mówi Wojciech Dworzański, koordynator Radomskiego Szpitala Specjalistycznego do spraw koronawirusa