wstępy

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Kulturalnie i ludowo na skaryszewskich Wstępach

2020-02-19 15:50

Zamiast sprzedaży koni na rzeź-pokazy hipoterapii i grup rekonstrukcyjnych. Władze Skaryszewa zapraszają na Wstępy i zapewniają, że tym razem zwierzętom nie będzie działa się krzywda, a cała impreza ma mieć rodzinny charakter.

Skaryszewskie Wstępy w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu to już tradycja. Skaryszew otrzymał przywilej na ich organizację od króla Władysława Jagiellończyka. Od lat hodowcy z całego kraju przyjeżdżają tutaj, by dokonywać transakcji. Od kilkunastu lat wraz z hodowcami do miasteczka przyjeżdżają także obrońcy praw zwierząt. W ich ocenie konie trzymane są w złych warunkach, są bite. Dodatkowe zwierzęta mają być sprzedawane na rzeź. Władze miasta chcą walczyć ze złym wizerunkiem Wstępów. Od kilku lat impreza przechodzi metamorfozę. Tak będzie też i w tym roku. Już 28 lutego odbędzie się wystawa prac studentów Uniwersytetu Technologiczno Humanistycznego w Radomiu. W weekend poprzedzający targ odbędzie się pokaz grupy rekonstrukcyjnej „Pospolite Ruszenie Królestwa Polskiego". W Skaryszewie powstanie obóz rycerski. Dodatkowo pokaz bicia monet i łucznictwa. Atrakcją mają być także pokazy hipoterapii. W samym dniu targu-tradycyjnie mają występować kapele ludowe oraz rzemieślnicy, którzy zaprezentują swoje wyroby.

Najważniejsza zmiana to ta dotycząca traktowania zwierząt. Miasto w organizacji Wstępów współpracuję z fundacją ochrony zwierząt.

– Dzięki współpracy i dzięki zaangażowaniu w szczególności gminy jest to bezpieczne miejsce dla zwierząt. Jest ochrona, zwierzęta stoją na utwardzonym terenie, mają zadaszenie, są pracownicy, którzy donoszą wodę, siano. Kiedyś tego nie było zauważa Norbert Ziemlicki z fundacji Centaurus. - Te warunki zmieniają się z roku na rok. Nie od razu zbudowano Rzym, wszystko wymaga czasu. Jest dużo lekarzy weterynarii, wolontariuszy, policji. Są dwie izolatki dla zwierząt, które  mogą być chore. Najważniejszy jest dialog i współpraca. My nie hejtujemy tylko współpracować z władzami gminy.

 

By zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom władze gminy wprowadziły regulamin Wstępów. Wjazd na teren targów rozpocznie się od godz. 5.00 rano, tylko i wyłącznie pojazdami o maksymalnej masie całkowitej nie przekraczającej 7,5 tony. Przy wjazdach na teren jarmarku zostaną utworzone dwie strefy weterynaryjne, gdzie konie poddane będą kontroli;
W każdej ze stref weterynaryjnych znajdować się będą lekarze weterynarii, policjanci, służba porządkowa i informacyjna oraz lekarze weterynarii - wolontariusze. Obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania i wyprowadzania koni na i poza teren targowiska i parkingu do załadunku i wyładunku zwierząt.

Na terenie targów obowiązuje zakaz spożywania alkoholu.

Tegoroczne Wstępy odbędą się w dniach 2 i 3 marca.