Kolejne dzieło mistrza trafi do placówki jego imienia [AUDIO]

2020-02-21 11:44 Jakub Białczak
Portret Karola Potkańskiego z 1906 roku
Autor: Jakub Białczak Portret Karola Potkańskiego z 1906 roku

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego wzbogaciło się o portret Karola Potkańskiego z 1906 roku. Dzieło zostało wylicytowane na aukcji za 330 tysięcy złotych.

"Portret Karola Potkańskiego" zawiśnie na ekspozycji stałej muzeum Malczewskiego prawdopodobnie od kwietnia. Łącznie z prowizją domu aukcyjnego samorząd Mazowsza zapłacił za dzieło prawie 390 tysięcy złotych.

To dla nas niezwykle cenny nabytek. Obraz ma wielkie walory artystyczne, bogatą symbolikę i jest mistrzowsko namalowany. Dzieło przedstawia Karola Potkańskiego, dalekiego kuzyna Jacka Malczewskiego, w którego wychowaniu uczestniczył ojciec Jacka – Julian Malczewski. Panowie – Jacek i Karol byli ze sobą zaprzyjaźnieni, Potkański został co najmniej dwa razy sportretowany przez Malczewskiego – mówi Leszek Ruszczyk, p.o. dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Dzieło stanowi wyzwanie dla konserwatorów, ponieważ namalowane jest na desce. W muzeum znajdzie odpowiednia opiekę. Obraz jest tez wyjątkowy też z innego względu, przedstawia osobę związaną z Radomiem, serdecznego przyjaciela Jacka Malczewskiego. Karol Potkański zmarł rok po powstaniu portretu.

Przypomnijmy, do 1 marca w murach muzeum Malczewskiego można oglądać wystawę „Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego”. Więcej informacji na temat nowego nabytku placówki w materiale audio.

Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik działu sztuki dawnej w Malczewskim o portrecie Karola Potkańskiego