Radom. Darmowe badania prenatalne dla kobiet 35 plus.

i

Autor: pixabay

Darmowe badania prenetalne dla kobiet w ciąży. Program skierowany jest do Pań po 35 roku życia

2023-02-01 8:13

Kobiety powyżej 35 roku życia będące w ciąży mogą wykonać bezpłatne badania prenatalne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Na terenie Radomia ze świadczenia można skorzystać w dwóch klinkach.

Kobiety w ciąży mogą wykonać bezpłatne badania prenatalne. Program skierowany jest do Pań powyżej 35 roku. W ramach programu można skorzystać z nieinwazyjnych badań genetycznych USG płodu pomiędzy 11-13 tygodniem oraz 18-23 tygodniem. - Takie badania pozwalają wcześnie wykryć wady płodu - mówi Monia Bator - Gregorczyk - ginekolog położnik:

Badania prenatalne, które są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dotyczą pacjentek, które już są w ciąży. Często wśród moich pacjentek badają pytania typu " Jestem po 35 roku życia i chce mieć gwarancje, że moje dziecko jest zdrowe, jak mogę to sprawdzić" i właśnie w takich przypadkach zalecam moim pacjentkom wykonanie takich badań.

W ramach programu można skorzystać z nieinwazyjnych badań genetycznych USG płodu pomiędzy 11-13 tygodniem oraz 18-23 tygodniem. - Te badania są bardzo czułe, a więc dają możliwość wykrycia wad płodu we wczesnym stadium - dodaje Bator – Gregorczyk:

Mówimy o badaniach I, II i III trymestru. Obejmuje ono badania biochemiczne i do tego badanie USG płodu to razem nazywa się testem Pappa. Czułość tego badania jest o tyle większa niż samego badania USG, że zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia aberracji chromosomalnej, czyli mówimy tutaj o zespole Downa, zespole Patau czy zespole Edwardsa.

Pełna lista punktów świadczących usługę dostępna jest na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia w zakładce "dla pacjenta".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE