pomnik czerwca

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Jest decyzja konserwatora zabytków w sprawie pomnika czerwca. Miasto będzie mogło przekazać grunt

2022-06-23 14:27

Jest zielone światło konserwatora zabytków w sprawie postawienia przy Zespole Szkół Samochodowych pomnika bohaterów czerwca. Rzeźba ma przedstawiać wózek akumulatorowymi z jadącymi tam robotnikami. Stowarzyszenie otrzymało zgodę od radnych dokładnie rok temu.

Pomnik Czerwca 76 chce postawić Stowarzyszenie Czerwiec 76. Ma stanąć u zbiegu ulic 25 czerwca i Zbigniewa Romaszewskiego- dokładnie tam gdzie 46 lat temu protestowali robotnicy. Zgodę na ustawienie wydał właśnie konserwator zabytków, a to otwiera drogę do przekazania gruntów stowarzyszeniu.

- Cieszymy się, że jest decyzja konserwatora na którą długo czekaliśmy. Teraz jest kwestia podziału tej działki. Wczoraj podpisałem umowę z firmą geodezyjną, która ten podział zrealizuje. Potem już procedura przekazania i wykaz, który musi wisieć przez dwa tygodnie, potem przekazanie działki aktem notarialnym. Myślę, że kwestia końca wakacji początku jesieni kiedy ta sprawa będzie załatwiona. Mamy pełną świadomość, że stowarzyszenie czeka na przekazanie tej działki. Ona jest im obiecana- teraz trzeba dopełnić kwestii administracyjnych- mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Na postawienie pomnika czekają bohaterowie radomskiego protestu sprzed 46 lat.

- W tym roku chcemy chociaż przygotować teren pod budowę tego pomnika. Jak nam się uda to go postawimy w przyszłym roku, ale to zależy od funduszy i sytuacji. Chcielibyśmy dożyć tego, żeby ten pomnik stanął- mówił kilka tygodni temu Stanisław Kowalski szef Stowarzyszenia Czerwiec 76.

Nie wiadomo jeszcze kto i jak sfinansowałby postawienie pomnika.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE