Jaka siedziba dla Kopernika?

2021-02-23 16:23 Wojtek Wójcikowski
kopernik szkoła radom
Autor: Wojciech Wójcikowski

Pozostawić w historycznej siedzibie czy przenieść do siedziby XIII LO przy ul. 25 czerwca? Chodzi o I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.to pytanie stanęło na wczorajszej sesji. Dyskusja trwa, ale żadne decyzje nie zapadły.

Jak już informowaliśmy dyskusja o ewentualnych przenosinach ILO im. Mikołaja Kopernika toczy się na razie wśród społeczności szkolnej i samej rady miejskiej. Radny Tomasz Gogacz z PiS zaproponował by liceum im. Mikołaja Kopernika zmieniło swoją siedzibę i przeniosło się do siedziby XIII LO im. Polskich noblistów przy ul. 25 czerwca. Dyskusja na ten temat odbyła się wewnątrz społeczności szkolnej "Kopernika"

- Sytuacja w naszej szkole jeżeli chodzi o warunki lokalowe jest dosyć trudna. Chciałam powiedzieć że pracujemy od 7:10 do 17:40. Żeby robić zajęcia pozalekcyjne musimy spotkać się w sobotę; utrudnia to rzeczywiście pracę i nauczycielom ale także uczniowie nasi nie mogą rozwijać swoich pasji w ciągu tygodnia tylko muszę to robić w sobotę. Jeżeli chodzi o bazę lokalową i sportową to mamy tutaj problem, ale staramy się go rozwiązywać. Trzeba przyznać że szkoła jest sytuacji nie spełnia norm szkoły 21 wieku. Gdy usłyszałam propozycję o przeniesieniu I LO do miejsca które obecnie zajmuje XIII LO to pierwsza reakcja była na nie, ale po przeanalizowaniu i bez emocji już kiedy siedliśmy z wszystkimi pracownikami szkoły i zrobiliśmy analizę pozytywnych i negatywnych stron i jednogłośnie stwierdziliśmy że trzeba zmienić warunki i iść do przodu- mówi Agnieszka Ścieglińska dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu.

Jednak przeniesienie siedziby z jednego budynku do drugiego gdzie funkcjonuje szkoła nie jest proste.

- Nie znamy szczegółów tej koncepcji, bo nie wiemy czy w ramach tego pomysłu pana radnego trzynaste LO ma być wchłonięte przez pierwsze LO, ale w tej sytuacji musimy wszyscy sobie zdawać sprawę że sprawę z tego że nauczyciele XIII LO stracą pracę, czy te szkoły mają funkcjonować równolegle. W tej sytuacji natomiast na pewno to nie rozwiązuje problemów I LO. Sprawę traktujemy jako bardzo ważną ale musimy znać odpowiedzi na te pytania i dopiero wtedy możemy zastanowić się albo podjąć decyzję- mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Władze miasta przypomniały radnym, że podjęli oni decyzję co do siedziby XIII LO, w listopadzie podjęli uchwale intencyjną, w myśl której miałoby się tam przeprowadzić Publiczne Przedszkole numer 17.