Klęska głodu dotknie najbiedniejszych

i

Autor: pixabay.com Klęska głodu dotknie najbiedniejszych

Fatalne skutki wojny w Ukrainie dla Ameryki Łacińskiej - FAO mówi o wizji głodu

2022-03-30 8:43

Na konferencji latynoamerykańskiej regionalnej organizacji FAO, odbywającej się w stolicy Ekwadoru Quito, głównym tematem stało się spotęgowane przez rosyjski najazd zbrojny na Ukrainę zagrożenie niedożywieniem lub głodem milionów najuboższych mieszkańców Ameryki Południowej i Karaibów.

Wojna wywinduje ceny kukurydzy i żyta

Podkreślono, ze przerwanie wskutek wojny i blokady portów dostaw kukurydzy z Ukrainy, z której pochodzi 16 proc. jej światowej produkcji oraz żyta, którego eksporterami na rynki światowe są w 29 procentach Ukraina i Rosja, zapowiada gwałtowny wzrost ich cen na rynku światowym. Najdotkliwiej, jak stwierdzili eksperci FAO, czyli Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ, ugodzi to w najuboższą ludność Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Eskalacja agresji na Ukrainę, która nie pozwala na wywóz jej produktów rolnych, jak również sankcje wobec Rosji, narażają – według byłego czołowego analityka FAO, Isaaka Cohena - na szwank całe tegoroczne zbiory zbóż na Ukrainie, nazywanej spichlerzem świata.

Zwierzęta z Ukrainy w krakowskim schronisku

Około 230 000 000 ludzi zagrożonych głodem

Jeszcze w 2020 roku, na początku pandemii koronawirusa ze wszystkimi jej konsekwencjami w postaci częściowego „wykluczenia z rynku” najuboższej ludności regionu, 267 milionów z 650 milionów jego mieszkańców znalazło się w sytuacji „zagrożenia niedożywieniem”. Agresja na Ukrainę "oznacza m.in. wzrost o prawie 60 milionów mieszkańców regionu cierpiących chroniczny głód” – stwierdził w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE dyrektor generalny FAO Qu Dongyu. Następstwa rosyjskiego najazdu na Ukrainę, w postaci gwałtownego zakłócenia dostaw i skokowego wzrostu cen zbóż, są już odczuwalne na całym świecie i nałożą się na skutki coraz bardziej dotkliwych kryzysów klimatycznych.

Źródło: PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE