Dzisiaj Europejski Dzień Prostaty. Nie wstydź się - zrób badanie

2021-09-15 16:43
Radomskie Centrum Onkologii
Autor: Jakub Białczak

To jeden z najczęściej wykrywany ​rak wśród mężczyzn. Stąd zachęty lekarzy do profilaktyki i badań. Obchodzimy dzisiaj Europejski Dzień Prostaty. Wczesne wykrycie oznacza pełne wyleczenie i powrót do sprawności.

15 tysięcy Polaków słyszy roku diagnozę, że ma raka prostaty. Połowa z nich umiera. Aby obrócić ten trend trzeba wykonywać badania profilaktyczne. Liczba operacji wykonywanych w Radomskim Centrum Onkologii cały czas rośnie.

- Rozpoczęliśmy naszą działalność od jednego dnia operacyjnego w miesiącu. Potem były dwa dni operacyjne w miesiącu, teraz są dwa dni operacyjne w tygodniu. Tych pacjentów jest bardzo dużo. Jakość naszych usług jest na tyle wysoka, że pacjenci chcą się tu leczyć. Każdy pacjent jest inny. Wobec jednych prowadzimy taką aktywną obserwację, do czasu kiedy ten nowotwór stanie się problemem. Rozpoznajemy nowotwory, które są nieistotne klinicznie. Wyzwaniem jest oddzielenie tych pacjentów, którzy są istotni, o tych u których ten rak nie wywoła istotnych problemów- mówi urolog Michał Małek.

Dla wielu mężczyzn mówienie o dolegliwościach związanych z rakiem prostaty jest wstydliwe i krępujące.

- Stres, który towarzyszy mężczyźnie pierwszy raz jest trudny do wyobrażenia. często słyszymy od pacjentów, że są nieprzygotowani i takie różne. Często wstyd jest na tyle duży, że rezygnują oni z dalszego leczenia - mówi Jarosław Łyczek radioterapeuta.

Badania profilaktyczne powinni wykonywać mężczyźni, którzy ukończyli 50 lat.