Dom Pomocy w Jasionnej przejmuje powiat białobrzeski

2020-12-28 18:03 AD
Pomocne dłonie
Autor: pixabay

Nadal będą pomagać chorym i niepełnosprawnym. Powiat białobrzeski przejmuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Jasionnie. ​Placówka zajmuje się osobami cierpiącymi na choroby psychiczne. Do tej pory prowadziła ja organizacja pozarządowa teraz stanie się placówką samorządową. Dlaczego podjęto taką decyzję?

Środowiskowy Dom Samopomocy w Jasionnie działa od 2011 roku. Placówka prowadzona jest dla 30 osób z zaburzeniami psychicznymi. Podopieczni mają do dyspozycji dwa parterowe budynki, w których mieszczą się pracownie terapeutyczne: manualna, informatyczna, kulinarna, muzyczna oraz sala telewizyjna i komputerowa. Uczestniczyli też w wycieczkach pieszych i rowerowych oraz dalszych wyjazdach, np. nad Bałtyk, w góry czy zwiedzali polskie miasta. Podopieczni tej placówki uczestniczyli też w życiu społecznym i kulturalnym gminy i powiatu białobrzeskiego, m. in. prezentując się na przeglądach, festiwalach. Wraz z opiekunami przyjeżdżali na ważne uroczystości państwowe, miejskie czy religijne. Dotychczas Środowiskowy Dom Samopomocy prowadziło Stowarzyszenie Katolickie Serca dla Serc, na podstawie powierzenia zadań publicznych organizacji pozarządowej. Pięcioletni okres prowadzenia jednostki upływa z końcem 2020 roku. Powiat białobrzeski ogłosił konkurs. Wpłynęły dwie oferty i - jak informuje Bartłomiej Kowalczyk, wicestarosta białobrzeski - obie zostały wycofane przez oferentów. 

- Dlatego na nadzwyczajnej sesji podjęliśmy decyzję o przejęciu placówki, czyli utworzeniu jednostki organizacyjnej powiatu oraz nadaniu jej statutu. W praktyce to niewiele zmienia - dodaje Bartłomiej Kowalczyk. Dodaje, że przejecie przez powiat zabezpiecza dalsze funkcjonowanie placówki oraz opiekę nad przebywającymi tam pensjonariuszami.