Czy ścieki z oczyszczalni zatruły rzekę Szabasówkę? Są pierwsze podejrzenia!

2020-02-04 16:10
rzeka
Autor: żródło: pixabay

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska chce zamknąć oczyszczalnie ścieków w Wierzbicy. Rozpoczął już odpowiednie procedury w tej sprawie. Jego zdaniem to tam trzeba szukać przyczyn zatrucia rzeki Szabasówki. Przeczytajcie więcej na ESKA.pl Radom

Do zatrucia rzeki Szabasówki w powiecie szydłowieckim doszło na przełomie grudnia i stycznia. W wyniku zatrucia wody padło ok. 20 ton ryb. Badaniem wody zajął się Inspektor Ochrony Środowiska.

- Okazało się niezmiennie, że zanieczyszczenie występuję na odcinku rowu, gdzie odprowadzane są ścieki z Oczyszczalni ścieków w Wierzbicy - mówi Tomasz Skura kierownik delegatury WIOŚ w Radomiu. - Następnie tym rowem ścieki płyną do rzeki Szabasówki. Teraz Inspektorzy czekają na ruch ze strony samorządowców. - Jeżeli nie będzie żadnej reakcji ze strony gminy i kierownictwa oczyszczalni ścieków i ta sytuacja się nie zmieni, będziemy musieli wydać decyzję o zamknięciu oczyszczalni - dodaje Skuza.

Badania wykonane przez WIOŚ wykazały wzrost zawartości siarczanów w wodzie. Wysokie było też duże zakwaszenie wody, ze względu na niski współczynnik Ph. Jednocześnie kierownik Skuza nie wyklucza, że zatrucia rzeki dokonały inne osoby. Jak mówi kierownik Skuza ścieki płyną przez kolektor, a tam jest techniczna możliwość podłączenie się innych osób z zewnątrz. Sprawą zatrucia rzeki zajmuję się także prokuratura. Doniesienie w tej sprawie po pierwszych kontrolach złożył WIOŚ. Za zanieczyszczanie rzeki grozi do 5 lat więzienia.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE