Będzie redukcja łóżek covidowych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym

2021-05-18 16:02 Wojtek Wójcikowski
józefów 2
Autor: Wojciech Wójcikowski

Etapami będzie przebiegać proces redukcji łózek covidowych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Już 15 maja liczba łózek została zmniejszona z 96 do 56. ​Pacjenci przyjmowani są w klinicznym oddziale chirurgii ogólnej, onkologicznej i metabolicznej. A także na oddziale reumatologii. Pod koniec maja dojdzie do kolejnej redukcji łóżek.

Zmniejszenie liczby łóżek dla chorych na COVID-19 jest możliwe dzięki rozpoczęciu akcji szczepień i zmniejszeniu liczby zachorowań w regionie i całym kraju. Decyzję co do przekształcenia oddziałów w tym szpitalu zostały wydane w Ministerstwie Zdrowia. Liczba łóżek już została zmniejszona.

- Otrzymaliśmy decyzję Ministra Zdrowia o zmniejszeniu liczby łóżek covidowych w naszym szpitalu. Ich redukcja będzie dwuetapowa. Od dnia 15 maja, zgodnie z tą decyzją zmniejszyliśmy liczbę łóżek covidowych z 96 (w tym 15 respiratorowych) do 56 (w tym 12 respiratorowych). Zatem łóżka te nie funkcjonują już w Klinicznym Oddziale Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Metabolicznej (28) oraz w Pododdziale Reumatologii (12). Dla pacjentów z COVID-19 pozostają łóżka w Oddziale Wewnętrznym I (26, w tym 4 respiratorowe), w Oddziale Pulmonologii i Onkologii Pulmonologicznej (26, w tym 4 respiratorowe) oraz 4 respiratorowe w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Natomiast od 1 czerwca zmniejszymy liczbę łóżek covidowych o kolejnych 29 – to łączna liczba łóżek w Klinicznym Oddziale Wewnętrznym I (26) oraz Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii (3). Wówczas łóżka dla pacjentów z COVID-19 zostaną tylko i wyłącznie w Oddziale Płucnym (26, w tym 4 respiratorowe) oraz jedno respiratorowe w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii (1). Ponadto w naszym szpitalu nadal funkcjonuje 11 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Obecnie z powodu COVID-19 w naszym szpitalu hospitalizowanych jest 32 pacjentów- informuje Karolina Gajewska rzecznik Mazowieckiego Szpital Specjalistycznego w Radomiu.

Jak wcześniej informowaliśmy od 17 maja do pracy powrócił także Radomski Szpital Specjalistyczny, który zaczął przyjmować chorych w sumie na 6 oddziałów.