Będzie kolejny zbiornik na osiedlu Nad Potokiem

2021-09-15 16:19
leśniczówka woda potok północny life
Autor: Wojciech Wójcikowski

Na razie są tam krzewy i nieużytki, ale powstanie nowy zbiornik wodny. Ruszają prace na Potoku Północnym w ramach programu Life. Radomianie mają skorzystać i dw na dwa sposoby. Po Pierwsze powstanie miejsce gdzie można będzie podglądać rośliny i zwierzęta, po drugie miasto będzie zabezpieczone przed podtopieniami.

Program Life ma przygotować miasto na zmiany klimatyczny. W czasie nawalnych deszczów woda byłaby magazynowana by potem w okresie suchym była wykorzystywana do nawodnienia terenów. Dzięki temu rośliny w Radomiu będą dłużej zielone, a piwnic nie będzie zalewała woda. Duża część projektów została już zakończona. To na przykład modernizacja zalewu na Borkach czy meandryzacja rzeki Mlecznej. Teraz ma powstać kolejny zbiornik tym razem na osiedlu Nad Potokiem na Potoku Północnym.

- Będzie to nowe miejsce, w terenie który nie jest zagospodarowany. Jest to teren gdzie jest sporo inwestycji - drogowa i kolejowa. Teren jest zarośnięty, ale to jedyne miejsce gdzie można zrobić zbiornik przeciwpowodziowy. Później Potok Północny płynie przez ul. Zbrowskiego, Leśniczówkę i tam są już zabudowania i nie ma miejsca na stworzenie zbiornika. Ten zbiornik nie zawsze będzie pełen, ilość wody zależy od sumy opadów i ten stan wody musi pracować cały czas. Wokół zbiornika powstanie grobla, gdzie będzie można dojść, będzie można tam pospacerować faunę i florę i w tych okresach zarówno mokrych jak i suchych- mówi Michał Zdybiewski specjalista z Wodociągów Miejskich w Radomiu.

Prace mają się zakończyć w przyszłym roku.