szpital

i

Autor: żródło MSS

Będą sprawdzać czy niemowlęta mogą zachorować na cukrzycę

2020-02-07 13:38

​Polska przoduje w Europie jeśli chodzi o ilość dzieci chorych na cukrzycę typu pierwszego. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny chcę temu przeciwdziałać i we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka rozpoczął program badań przesiewowych wśród niemowlaków po kątem zachorowań na cukrzycę.

Badanie jest skierowane do dzieci urodzonych od 36. tygodnia ciąży. Wykonuje się go w ramach opieki okołoporodowej. Pielęgniarki pobierają krew od noworodka za zgodą jego opiekuna. O przebiegu badania, jego potrzebie rodziców będą informować lekarze neonatolodzy. Pobrane próbki krwi od noworodków trafią do Zakładu Badań Przesiewowych i Diagnostyki Metabolicznej Instytutu Matki i Dziecka. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, wówczas IMiD poinformuje o tym rodziców. Co w wypadku gdy badanie będzie nieprawidłowe.

- Profilaktyka będzie polegała na podawaniu ustnie insuliny do szóstego roku życia - mówi Alicja Powoniak kierownik oddziału neonatologicznego. - Ta podaż ma uodpornić układ immunologiczny przed wytwarzaniem przeciwciał przeciwko komórkom beta trzustki, które wytwarzają insulinę. Ma to zahamować rozwój cukrzycy typu pierwszego.  Krew od dziecka pobierana jest w trakcie badania, które rutynowo wykonujemy po urodzeniu dziecka. Tym samym nasz szpital dołączył do bardzo prestiżowego programu międzynarodowego.

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna. W organizmie chorego powstają przeciwciała, które atakują i niszczą komórki beta trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. Osoby z cukrzycą typu 1 są bardziej narażone na rozwój innych chorób autoimmunologicznych, np. celiakii, choroby Hashimoto czy bielactwa. Wpływ na rozwój tej choroby u dzieci mają też: złe nawyki żywieniowe matki, która w ciąży jadła dużo pokarmów przetworzonych lub z dużą ilością cukrów prostych, niedobór witaminy D oraz cukrzyca w ciąży. Większą zapadalność na cukrzycę typu 1 obserwuje się u dzieci niekarmionych piersią.