14 osób utopiło się w wakacje na Mazowszu. Policja apeluje o czujność

2020-08-14 11:26 Wojciech Wójcikowski
Radomianie bezpiecznie mogą kąpać się w Pionkach i Iłży. Dzikie kąpieliska są kontrolowane
Autor: pixabay.com Radomianie bezpiecznie mogą kąpać się w Pionkach i Iłży. Dzikie kąpieliska są kontrolowane

Przed nami kolejny upalny weekend. Wiele osób będzie szukało wypoczynku nad wodą. Policja apeluje jednak o czujność. Od początku wakacji na Mazowszu utopiło się 14 osób, natomiast od początku roku 23. Żeby wypoczynek nad wodą był bezpieczny trzeba przestrzegać kilku prostych zasad.

Najwięcej wypadków zdarza się nad rzekami i jeziorami w miejscach gdzie nie ma ratownika. Głównym powodem utonięć jest brawura i picie alkoholu.

- Często zdarza się tak, że osoby przez kilka miesięcy biorą lekcje pływania na basenie a potem wyruszają na wakacje i chcą spróbować swoich sił w jeziorze albo w morzu -mówi Justyna Stanik- Rybak z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. - Dotyczy to szczególnie osób młodych, które chcą się popisać prze swoimi kolegami. Karta pływacka nie upoważnia nas jednak do rzucania się do wody, której nie znamy. Skoki tą są te dramatyczne sytuacje, które co roku mają miejsce. Dochodzi do nich w miejscach gdzie nie ma ratowników i tego typu zabawy prowadzą do nieszczęść. Bezwzględnie zabronione jest wchodzenie do wody, gdy jest wywieszona czerwona flaga. Pamiętajmy, aby - gdy jest gorąco- nie wchodzić szybko do wody, bo to może skończyć się problemami zdrowotnymi. Pamiętajmy o tym, że woda to jest żywioł i małe dziecko jest w stanie się utopić w miejscu gdzie woda ma kilka centymetrów, dlatego ważna jest prawidłowa opieka nad naszymi dziećmi. Tu zachłyśnięcie się dziecka wodą może być tragiczne w skutkach.

Tylko wczoraj w Polsce utopiły się 4 osoby.

Tłumy na kąpielisku w Pionkach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.