105 książek wpłynęło do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

2020-02-18 15:34 Wojciech Wójcikowski
ksiazki
Autor: zdjęcie Muzeum Gombrowicza we Wsoli

105 książek zgłoszono do tegorocznej edycji Nagrody Gombrowicza. Autor najlepszej książki otrzyma nagrodę w wysokości 40 tysięcy złotych.

Tytuły trafiły już do rąk członków kapituły. ​W tej edycji nagrodę otrzymają debiutanci, którzy napisali książkę w roku 2019. W czerwcu 2020 kapituła ogłosi pięcioro nominowanych, zaś we wrześniu odbędzie się finał Nagrody. Gali Nagrody będzie towarzyszył, festiwal „Opętani Literaturą”. W skład kapituły wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski – przewodniczący jury, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska.

- W pierwszej edycji Nagrody otrzymaliśmy 65 zgłoszeń. W drugiej 90, w trzeciej 75, w czwartej 69. Ta edycja, jubileuszowa, jest zatem rekordowa – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. - Nadesłane w tym roku książki już trafiły do jurorów. Ponieważ jest ich więcej, prawdopodobnie kapituła będzie potrzebowała nieco więcej czasu na ich, choćby wstępną, ocenę. Ale pierwsze robocze posiedzenie planujemy na kwiecień .

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda w wysokości 40 000 złotych przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora, napisana prozą artystyczną, w języku polskim. Od IV edycji wyróżnienie w wysokości 2000 zł otrzymują wszyscy nominowani do Nagrody. W pierwszej edycji, która odbyła się w 2016 roku, laureatami Nagrody Gombrowicza zostali Weronika Murek za zbiór opowiadań: „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” oraz Maciej Hen za powieść: „Solfatara”. W kolejnych edycjach nagradzani byli: Anna Cieplak za „Ma być czysto”, Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” oraz Olga Hund za „Psy ras drobnych”.