mil

i

Autor: Czerwony pojemnik w Mielcu / www.auraeko.pl

Wkrótce w Przemyślu pojawią się czerwone pojemniki na elektrośmieci

2021-06-10 13:18

To ogólnopolski projekt „Elektryczne Śmieci”, do którego 10 czerwca przystąpił też Przemyśl. Teraz wygodnie i ekologicznie będziemy mogli pozbyć się starego telefonu, suszarki, baterii czy zużytych elektronicznych zabawek.

Projekt jest realizowany przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.

Jego celem jest wzmocnienie edukacji ekologicznej poprzez szkolenia online dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także podniesienie świadomości ekologicznej dorosłych mieszkańców wybranych miast i wsparcie zbiórki elektrycznych śmieci w dużych miastach.

W tym celu organizacja stawia w miastach specjalne, czerwone pojemniki, które posiadają specjalistyczne opomiarowanie oraz system zabezpieczeń chroniący m.in. przed przewróceniem, przeniesieniem, wejściem do środka czy też wyciąganiem odpadów na zewnątrz.

Coraz więcej polskich miast przystępuje do projektu. Na Podkarpaciu takie pojemniki znajdują się już w Dębicy, Zamościu, Mielcu i Krośnie. Średnio jest to około 10 pojemników na miasto, ale np. w przypadku większych miast, jak Częstochowa, jest to nawet ponad 30 pojemników!

Ule z elektrośmieci

Czy może być coś piękniejszego niż zamiana starych elektronicznych gratów w ule, w których zamieszkają najprawdziwsze pszczoły? To się nazywa prawdziwy recykling!

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który mieszkańcy Przemyśla wrzucą do czerwonych pojemników trafi do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Z części odzyskanych materiałów powstaną charakterystyczne ule wielkopolskie.

- Według różnych szacunków tylko w 2019 roku wyprodukowaliśmy na świecie prawie 54 miliony ton elektrycznych śmieci. Niestety, wedle najnowszych szacunków liczba ta w 2050 r. przekroczy 120 milionów ton, dlatego tak ważne są działania na rzecz recyklingu podejmowane tu i teraz. Cieszymy się, że Przemyśl dołącza do projektu Elektryczne Śmieci i mamy nadzieję, że część odzyskanych materiałów wróci do tego wyjątkowego miasta w postaci uli – mówi Gabriela Leszczyńska, Prezes AURAEKO.

INNA powraca! Fragment teledysku tylko na ESKA.pl
Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?