Warszaty wielkanocne w  przemyskim muzeum

i

Autor: MNZP

Warsztaty wielkanocne w przemyskim muzeum

2023-03-15 10:55

Zdobienie jajek, pieczenie babki, obrzędy Wielkiego Tygodnia, pisanie czy projektowanie kartek świątecznych. Przemyscy muzealnicy dbają o to, by wielkanocne tradycje nie uległy zapomnieniu i zapraszają na ciekawe warsztaty.

Jak w kreatywny sposób pokazać dzieciakom staropolskie, podkarpackie tradycje, wytłumaczyć skąd się wzięły? Dlaczego w święta szykujemy wielkanocny koszyczek i niesiemy go do kościoła?

Jak przygotować wielkanocny stół, dlaczego nieodzowne jest umieszczenie na nim czerwonej kraszanki i zielonej rzeżuchy, jak w tradycyjny sposób ozdabiać jajka i jakie symbole na nich umieszczać?

Pracownicy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz Muzeum Historii Miasta Przemyśla ruszyli z cyklem warsztatów, które w ciekawy sposób wyjaśnią, nauczą i zaciekawią młodych przemyślan dawnymi tradycjami wielkanocnymi na ziemi przemyskiej.

- Do budynku głównego Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zapraszamy na warsztaty na temat stołu świątecznego. Podczas tych zajęć uczestnicy warsztatów będą piekli babeczkę. Drugi temat to kartka wielkanocna – mówi Anna Jodłowska, z MNZP – W Muzeum Historii Miasta Przemyśla proponujemy naszym gościom różne metody ozdabiania jaj wielkanocnych oraz tradycje świąt wielkanocnych. To bardzo ciekawy i rozległy temat!

Warsztaty już ruszyły i potrwają do świąt.

Grupy zorganizowane należy zgłaszać z trzydniowym wyprzedzeniem pod numerami telefonów: 16 679 30 45, 16 679 30 08 lub 16 679 30 46.

Zrób najfajniejsze jajo wielkanocne!

Dodatkowo Muzeum Historii Miasta Przemyśla zaprasza do udziału w konkursie na najpiękniejsze wielkanocne jajko ze styropianu. Warto, bo jak dowiedzieliśmy się w muzeum – w planie całkiem fajnie nagrody! Jajka można zdobić w dowolnej technice, warto pamiętać jednak o tradycjach!

- Zależy nam na tym, by jajko było w tradycyjnej formie z zachowaniem tradycyjnej kolorystyki i symboli. Wydaje mi się, że po uczestnictwie w warsztatach świątecznych, które się teraz odbywają autorzy prac sobie świetnie poradzą! - powiedziała A. Jodłowska.

Prace można wykonywać indywidualnie, grupowo, ważne by dokładnie je opisać i dostarczyć do Muzeum Historii Miasta do 25 marca.

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 29 marca, a ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej 4 kwietnia.

Tak Przemyśl cieszył się z 10 milionów zebranych dla Frania

Jaka będzie dla Ciebie wiosna 2023? Rozwiąż quiz i sprawdź!

Pytanie 1 z 10
Jaką pogodę lubisz najbardziej?