W Przemyślu już wkrótce pojawi się „Mała Amal”

2022-05-05 9:52
amal
Autor: UM Przemyśl

Przemyśl jest jednym z trzech obok Lwowa i Lublina miast, które w najbliższym czasie odwiedzi „Mała Amal”.

Spacer "Małej Amal" po europejskich miastach to jedno z najbardziej ambitnych, innowacyjnych i odważnych projektów kulturalnych w historii.

Najpierw, w lipcu zeszłego roku był spektakl o obozowisku uchodźców i migrantów w Calais, który twórcy Teatru Dobrej Szansy (Good Chance Theatre) wystawili m.in. na londyńskim West Endzie. Postać „Małej Amal” symbolizowała w nim dzieci, które z powodu wojny dotarły do Europy bez rodziców.

Teraz trzyipółmetrowej wysokości lalka teatralna – Amal pokonuje tysiące kilometrów po europejskich miastach, by zwrócić uwagę na dramat tysięcy dzieci – uchodźców. Była już w Turcji, Grecji, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Belgii i w Niemczech.

amal
Autor: UM Przemyśl

To niezwykłe wydarzenie jest wędrownym festiwalem sztuki, zwracającym uwagę całego świata na dramat dzieci, które z powodu zawieruchy wojennej opuszczają swoje kraje, często bez rodziców. Nie ważne są tu bariery kulturowe i językowe, opcje polityczne i granice państw. Wszystkie dzieci na całym świecie czują to samo, a świat nigdy nie powinien pozostawać obojętny wobec bezwzględnej machiny zła i wojny!

Celem tego przedsięwzięcia jest przypomnienie całemu światu o naszym wspólnym człowieczeństwie.

12 maja w samo południe „Mała Amal” pojawi się w Przemyślu i w towarzystwie mieszkańców nadsańskiego miasta - tymi którzy mieszkają tu od urodzenia, ale także tymi, którzy zamieszkali tu w ostatnim czasie przejdzie ulicami Przemyśla od Dworca Głównego PKP do Rynku, przed Urzędem Miejskim.

Matura dla uchodźców z Ukrainy

Epicki quiz. Czy masz wysoko rozwinięty szósty zmysł?

Pytanie 1 z 10
Czy masz czasem uczucie, że ktoś Cię śledzi?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE