jaskuła

i

Autor: Urząd Miejski w Przemyślu

W przemyskim rynku stanie wystawa plenerowa poświęcona kapitanowi Henrykowi Jaskule

2020-07-07 13:16

Przemyscy radni zdecydowali jednogłośnie, że rok 2020 będzie w naszym mieście rokiem kapitana Henryka Jaskuły. W planie było mnóstwo imprez. Przez pandemię większość została odwołana, ale wystawa plenerowa stanie!

Organizatorem wystawy jest Prezydent Miasta Przemyśla, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska, Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski oraz Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.


- Wystawa ta jest swoistym hołdem dla jednego z największych asów w historii polskiego i światowego żeglarstwa. - mówi Agata Czereba, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Przemyślu. - Henryk Jaskuła odpłynął w swój ostatni rejs 14 maja tego roku. Miał 96 lat. Ekspozycja ma przybliżyć mieszkańcom oraz gościom odwiedzającym nasze miasto tę niezwykłą postać oraz wyczyn jakiego dokonał wielki przemyślanin.

Kapitan Henryk Jaskuła był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem na świecie, który jachtem samotnie opłynął glob ziemski wokół trzech wielkich przylądków bez zawijania do portów i bez przyjmowania jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz.
Pamiętny rejs trwał dokładnie 344 dni. Rozpoczął się w porcie w Gdyni 12 czerwca 1979 roku. Na pokładzie jachtu „Dar Przemyśla”, który został specjalnie skonstruowany na tę okazję, Jaskuła nie posiadał żadnego sprzętu radiowego, którym mógłby wezwać pomoc. Kontakt ze światem zapewnił mu tylko radioodbiornik i radio UKF, do łączności na krótkich dystansach. Jego zapasy żywności to były konserwy Baltony, grochówka od wojska, chleb, 500 litrów wody i 24 buletki spirytusu, kilka piw i win. Rejs prowadził wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, i dalej, wokół Przylądka Horn. Do Gdyni dotarł z powrotem 20 maja 1980 roku ze słowami: „ Polsko kochana, Twój syn powrócił!”. Ustanowił rekord świata w długości przebywania na morzu non stop w rejsie samotnym. Przez ostatnie 40 lat żadnemu polskiemu żeglarzowi nie udało się pobić tego rekordu.
W Przemyślu i naszym województwie był witany jak bohater. Na podstawie prywatnych zapisków z rejsu w 1983 roku napisał książkę pt” Non stop dookoła świata”. Za całokształt żeglarskich dokonań uhonorowano go m.in. prestiżową nagrodą SUPER KOLOS.

Otwarcie wystawy w przemyskim Rynku już w piątek, 10 lipca o godzinie 14.00.

Schronisko w Zielonej Górze zbiera pieniądze na osierocone kocięta
Posłuchaj, i dowiedz się więcej o badaniach wymaganych do wojska. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

QUIZ Najdziwniejsze zwierzęta świata. To jeden z najtrudniejszych quizów

Pytanie 1 z 10
Samogłów to: