Susza w polskich gminach. W kilkuset miejscach są limity na wodę

2022-07-06 10:05
Susza w Polsce. Gminy zakazują podlewania ogródków! Czy zabraknie wody?
Autor: Shutterstock Susza w Polsce. Gminy zakazują podlewania ogródków! Czy zabraknie wody?

Susza w Polsce coraz bardziej daje się nam we znaki. Widać to po stanie poziomu rzek. Wielu ludzi dosłownie modli się o deszcz, a kolejne gminy wprowadzają ograniczenia i limity w zużyciu wody. Na mapie opracowanej przez profil „Świat wody” jest ich już kilkaset.

Susza w Polsce. Woda tylko do "celów bytowych"

Władze wielu gmin w Polsce proszą o wykorzystywanie wody przede wszystkim do celów spożywczych i socjalnych oraz ograniczenie używania wody do podlewania trawników, ogrodów, mycia kostki brukowej, samochodów oraz napełniania przydomowych basenów. Tak jest m.in. w Łańcucie na Podkarpaciu. 

- W związku z panującymi wysokimi temperaturami oraz brakiem opadów, Zakład Gospodarki Komunalnej Gminy Łańcut Sp. z o.o. z/s w Soninie zwraca się z prośbą o rozważny i możliwie oszczędny pobór wody z sieci wodociągowej - apeluje Zakład Gospodarki Komunalnej Gminy Łańcut na Podkarpaciu. - Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami! Pobór wody do napełniania basenu czy podlewania ogródka może spowodować, ze w danym momencie innym braknie wody do celów socjalno-bytowych – ostrzegają pracownicy łańcuckich wodociągów.

W Polsce kilkaset gmin cierpi przez brak opadów

Na mapie opracowanej na bieżąco przez twórców profilu „Świat wody” co tydzień pojawiają się nowe miejsca, w których wprowadzane są ograniczenia lub apele dot. w zużyciu wody wodociągowej. Obecnie jest ich 235, a sytuacja ciągle się pogarsza. 

- To był dla mnie intensywny weekend. Od poprzedniego piątku dodałem do mapy 190 gmin – pisze twórca mapy.

Ćwiczenia edukacyjne "Bezpieczne wakacje nad wodą"

IMGW prognozuje opady. Nadchodzą potężne burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w Polsce środę i czwartek zachmurzenie i przelotne deszcze, głównie na północy i wschodzie Polski. Zdecydowanie chłodniej będzie na północy kraju: 20°C, 23°C, cieplej na południu: 26°C, 27°C. Na Pomorzu i wybrzeżu oraz w dolinach górskich od 18°C do 21°C. Powieje wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.

Od piątku do niedzieli zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 18°C do 23°C, w niedzielę od 19°C do 24°C, w dolinach górskich około 16°C, 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i północnych. W czasie burz porywy do 70 km/h.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE