Studnia z okresu wczesnego średniowiecza odkryta na ulicy Tatarskiej w Przemyślu [foto]

2021-02-26 15:56 Anna Cichy
Średniowieczna studnia odkryta na Tatarskiej w Przemyślu
Autor: M.Mazurek/Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu

Podczas prac związanych z budową Apartamentów Tatarska 4 w Przemyślu, archeolodzy natknęli się na ciekawe i cenne dla pasjonatów historii znalezisko. To całkiem nieźle zachowana studnia, pamiętająca czasy średniowiecza!

Przy ulicy Tatarskiej w Przemyślu trwa budowa Apartamentów Tatarska 4, a równolegle z budowlańcami w tej okolicy pracują też archeolodzy. Tym razem Pracownia Archeologiczna Mirosława Mazurka prowadziła badania na placu pod miejsca parkingowe dla powstającej inwestycji.

Podczas prac odkryli studnię datowaną na okres wczesnego średniowiecza (X-XII wiek).

„Studnia zbudowana była z solidnych, odpowiednio przygotowanych desek z wycięciami, które umożliwiały zbudowanie stabilnej konstrukcji. Przy jej północnej i południowej ścianie znajdowały się drewniane podesty ułatwiające czerpanie wody, wspierające się na zaostrzonych i pionowo wbitych deseczkach”. - czytamy na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

„Zachowały się również pozostałości zejścia do studni w formie schodków wymoszczonych drewnianymi elementami. Całość tworzy bardzo ciekawą konstrukcję zdecydowanie bardziej zaawansowaną niż poprzedni tego typu obiekt odkryty w marcu 2020 r. Odkrytą przez archeologów osadę wczesnośredniowieczną przykrywały warstwy niwelacyjne o chronologii nowożytnej i współczesnej sięgającej miejscami do kilku metrów głębokości”.

Drogowskazy Eska ROCK: o całodobowej pomocy dla dzieci i młodzieży z calego kraju To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ
W Przemyślu produkują wtyczki i przewody dla największych światowych firm