Straż Graniczna

i

Autor: BiOSG w Przemyślu

Spadek ruchu granicznego przez pandemię, ale za to wzrost przypadków fałszerstwa dokumentów. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej podsumował 2020 rok [AUDIO]

2021-01-18 13:05

4,7 miliona odprawionych podróżnych, prawie dwa tysiące fałszywych dokumentów i prawie 140 nielegalnych imigrantów na zielonej granicy. Sprawdź jak 2020 rok różnił się od poprzedniego na podkarpackiej granicy!

Pandemia nie oszczędziła żadnej z dziedzin życia, dlatego i na granicy państwowej mocno zaingerowała w 2020 roku w pracę służb. Od marca granica państwa funkcjonowała w reżimie sanitarnym, czasowo zawieszono odprawy na przejściach granicznych oraz znacznie ograniczono kategorie osób mogące wjechać do Polski

Znaczący spadek ruchu granicznego

W minionym roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili łącznie 4,7 mln podróżnych, co stanowi 65 procentowy spadek w porównaniu do roku poprzedniego.

Najwięcej osób przekroczyło granicę w Medyce (2 mln) oraz w Korczowej (1,7 mln). Z kolei w Korczowej, ze względu na bezpośrednie połączenie z autostradą A4 odprawiono największą liczbę pojazdów (ponad 600 tys.). 64-procentowy spadek ruchu zanotowano na przejściu pieszym w Medyce. Od połowy marca zawieszony został ruch międzynarodowych pociągów z Ukrainy oraz odprawy graniczne na przejściu granicznym w Krościenku.

Rok 2020 pod znakiem fałszywych dokumentów na granicy

W 2020 roku na podkarpackich przejściach granicznych ujawniono 1930 fałszywych dokumentów: jest to dwukrotny wzrost w stosunku do roku 2019.

Wielokrotnie o tym pisaliśmy ostatnio: w dobie pandemii jednym z niewielu warunków wjazdu cudzoziemców  do Polski była praca i nauka stąd ujawniane na granicy państwa „fałszywki” dotyczyły w szczególności dokumentów związanych z zatrudnieniem cudzoziemców, prowadzeniem przez nich działalności gospodarczej, dokumentów komunikacyjnych, a także oświadczeń o pobieraniu nauki w Polsce.

- Najwięcej zatrzymywano fałszywych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom (457 szt.), następnie: zaświadczenia dotyczące pracy sezonowej (217 szt.), faktury (209 szt.), imitacje banknotów (280 szt.). Ujawniono również fałszywe dokumenty komunikacyjne: prawa jazdy (205 szt.), dowody rejestracyjne (55 szt.), zaświadczenia ADR (46 szt.), polisy OC (15 szt.) - relacjonuje Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

Zielona granica na Podkarpaciu 

W minionym roku zatrzymano 137 nielegalnych imigrantów którzy nielegalnie przekroczyli granicę do Polski z Ukrainy i Słowacji w celach migracyjnych. W roku 2019 było to 133 osoby.

Wśród nich najwięcej było obywateli Afganistanu (63) oraz Turcji (32). Dwadzieścia jeden zdarzeń miało charakter przekroczeń grupowych (3-6 osób w grupie), a w 9 zdarzeniach Straż Graniczna zatrzymała organizatorów nielegalnego procederu. Łącznie zatrzymano 16 organizatorów.   Wśród nich było m.in. 8 ob. Turcji, 3 Gruzji i 2 ob. Ukrainy. Organizatorzy - obywatele Turcji przebywali legalnie w krajach UE a proceder przerzutu organizowali dla swoich rodaków.

Przemyt: mniej papierosów, więcej części ze skradzionych aut

W 2020 roku znacznie spadła ilość wykrytych nielegalnych papierosów. Wartość zatrzymanego towaru oszacowano na ponad 1 mln złotych.

Strażnicy graniczni zatrzymali 64 skradzione pojazdy (wartość: 3,5 mln zł). Dodatkowo zanotowano prawie 30 proc. wzrost liczby ujawnionych części pochodzących z utraconych aut. Łącznie było ich ponad 1,9 tys. sztuk (wartość ponad 1 mln zł).

- Zauważamy, że przestępcy samochodowi coraz częściej demontują skradzione auta i w częściach usiłują wywieść je poza granice UE. - mówi E. Pikor

Inwestycje w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w 2020 roku

W 2020 roku w komendzie BiOSG w Przemyślu oddano do użytku długo oczekiwaną strzelnicę pistoletową. Jest to najnowocześniejsza strzelnica w Straży Granicznej w Polsce. Funkcjonariuszom SG umożliwia wszechstronne doskonalenie umiejętności strzeleckich oraz  technik interwencji.

- Duże środki zainwestowano w ochronę tzw. granicy zielonej. Przykładem są m.in. wieże obserwacyjne. Aktualnie na podkarpackiej granicy państwowej funkcjonują 4 takie instalacje. Każda z nich jest wyposażona w kamery termowizyjne, które umożliwiają zdalne obserwowanie rejonu granicy w odległości do kilkunastu kilometrów. W najbliższych miesiącach planowane jest oddanie trzech kolejnych wież. - mówi E. Pikor.

Również na zielonej granicy są  instalowane tzw. systemy perymetryczne złożone z czujników i kamer, które całodobowo będą przekazywały alarmy oraz obraz video z miejsca ewentualnego przekroczenia granicy.

Przebudowa placówek SG w Korczowej oraz Hermanowicach oraz nowy sprzęt

Nowy układ funkcjonalno-użytkowy PSG w Hermanowicach umożliwi realizację zadań służbowych związanych z obsługą mającego powstać przejścia drogowego w Malhowicach.

Strażnicy graniczni z Podkarpacia otrzymali również kolejną partię przenośnych kamer termowizyjnych oraz 13 sztuk samochodów marki Jeep Wrangler Sahara oraz motocykli Honda służących do patrolowania granicy.  Inwestycje były realizowane w oparciu o budżet państwa (m.in. Program Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2017-2020) oraz fundusze unijne.

POSŁUCHAJ, MÓWI ELŻBIETA PIKOR, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w  Przemyślu: 

Górale ZROZPACZENI w Zakopanem: Zarobiłem 20 zł! Zwijam interes!
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?