szpital

i

Autor: Anna Cichy

Ruszył tydzień bezpłatnych badań profilaktycznych w przemyskim szpitalu

2022-11-28 12:10

Profilaktyka ratuje życie! Pod takim hasłem do piątku będzie można przebadać się w przemyskim szpitalu pod kątem chorób nowotworowych: raka piersi i raka prostaty.

Na kobiety czeka mammografia oraz USG piersi. Mammografia skierowana jest do pań w wieku 50 – 69 lat. Natomiast na USG mogą zgłosić się wszystkie kobiety pełnoletnie.

- Zachęcam bardzo serdecznie, badań nie należy się bać – mówi Barbara Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu – Zachęcam wszystkie kobiety, by dbały o swoje zdrowie. Niezależnie od tego, czy podobne akcje są prowadzone czy nie, u nas w przychodni badanie mammografii zawsze można wykonać. Nie doprowadzajmy do zaniedbania, bo ono opóźnia rozpoznanie bardzo groźnych chorób.

Mammografia wykonywana jest w przemyskiej poradni przy ul. Sportowej 6 przez cały rok, 3 razy w tygodniu. W tygodniu od 28 listopada do 2 grudnia badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50 – 69 lat będą wykonywane codziennie w wydłużonych godzinach.

Udział w badaniach nie wymaga żadnych skierowań, wystarczy zarejestrować się wcześniej telefonicznie od poniedziałku do piątku od 7:00 do 13:30 pod numerem telefonu:  16 736 05 33

  • poniedziałek od 8.00 do 14.00
  • wtorek od 8.00 do 14.00
  • środa od 11.00 do 18.00
  • czwartek od 11.00 do 18.00
  • piątek od 8.00 do 14.00

28 listopada (poniedziałek) i 1 grudnia (czwartek) od godz. 14.00 badania USG piersi dla kobiet pełnoletnich:

Centrum Leczenia Ambulatoryjnego nr 1, ul. Monte Cassino 18 – Poradnia Chorób Piersi

Rejestracja do 30.11. w godz. 8.00 – 9.00 pod numerem: 16 677 50 41

Badania profilaktyczne – bardzo ważna rzecz!

W organizację i popularyzację akcji bezpłatnych badań profilaktycznych zaangażowane są też stowarzyszenia, działające przy Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. To Sanitas na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi, oraz Europa Donna. Stowarzyszenie Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi.

- Od początku działalności naszego stowarzyszenia zależy nam na popularyzacji takich akcji, ale w ostatnim czasie pragniemy zauważyć jeszcze jeden problem o którym się bardzo mało mówi. Chodzi o nowotwór piersi u mężczyzn – mówi Jadwiga Duda ze stowarzyszenia Europa Donna – Jest to mały odsetek zachorowań, ale my nie rozmawiamy o procentach. Ważny jest dla nas każdy człowiek i cieszymy się, że i mężczyźni już też poddają się takim badaniom. Zbliżają się święta. Zależy nam na tym żebyśmy, kiedy będziemy dzielić się opłatkiem mogli spokojnie powiedzieć sobie, że jesteśmy zdrowi.

Badania dla mężczyzn

Piątek 2 grudnia będzie dedykowany mężczyznom, których szpital zaprasza na badania przesiewowe w kierunku raka prostaty. Badanie nosi nazwę PSA, wykonuje się je z krwi, a oprócz tego w planie jest też podstawowe jest badanie urologiczne. W badaniu mogą wziąć udział panowie po 35 roku życia.

- Nasze stowarzyszenie kieruje się mottem: „Wczesne wykrycie to życie”. Niestety statystyki są nieubłagane, coraz młodsi pacjenci zmagają się z chorobami nowotworowymi, a przy takich akcjach średnio mamy dziesięciu pacjentów, którzy są skierowani do dalszej diagnostyki. Mieliśmy też przypadek dwóch pacjentów przyjętych natychmiast na oddział z bardzo zaostrzonym stanem. Dlatego jak widać, takie akcje są bardzo potrzebne – powiedziała Marta Rygiel Drozd, ze stowarzyszenia Sanitas.

Badania dla mężczyzn będą prowadzone w piątek (2 grudnia) w Centrum Leczenia Ambulatoryjnego nr 1, ul. Monte Cassino 18 – w Poradni Urologicznej.

Rejestracja: 28.11. – 02.12. w godz. 8.00 – 9.00 pod numerem: 16 677 50 41.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Do profilaktyki zachęca też przemyska radna Ewa Sawicka, która od ponad dwudziestu lat działa w stowarzyszeniu Europa Donna.

- Z własnego doświadczenia wiem, że profilaktyka jest niezwykle ważna. Znam wiele osób, które namówione przez nas na badania profilaktyczne, mimo wykrytej choroby dziś są pełne energii, zdrowe i pracują dla dobra kraju i Przemyśla. Wszystko dlatego, że chorobę wykryto wcześnie – powiedziała Ewa Sawicka.

Byliśmy na bazarze w Katarze! Perfumy w cenie samochodu

QUIZ: Andrzejki w PRL-u! Kultowe wróżby i zabawy Polaków w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Naczyniem z wodą, niezbędnym do andrzejkowych wróżb:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE