Przemyśl z honorowym tytułem Miasta-Ratownika. Prezydent Bakun komentuje

i

Autor: UM Przemyśl

Przemyśl z honorowym tytułem Miasta-Ratownika. Prezydent Bakun komentuje

2022-07-12 7:52

Wołodymyr Zełenski nadał Przemyślowi honorowy tytuł Miasta-Ratownika. Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun powiedział, że od wybuchu wojny "przez miasto przewinęło się ponad 1,2 mln uchodźców z Ukrainy". "Natomiast co najmniej 300 tys. osób spędziło u nas co najmniej jedną noc" – zauważył.

W poniedziałek biuro prezydenta Ukrainy podało, że Wołodymyr Zełenski nadał miastu Przemyśl honorowy tytuł Miasta-Ratownika. Tytuł – jak zaznaczono w komunikacie – przyznano za "bezprecedensową solidarność miejscowych władz, mieszkańców i wolontariuszy Przemyśla z ukraińskim narodem, wszechstronną ogromną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni byli do opuszczenia ojczyzny wskutek zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej, oraz silne wsparcie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności".

Prezydent Przemyśla: Wszyscy pomagamy obywatelom Ukrainy

Jak zaznaczył prezydent Przemyśla, "od 24 lutego wszyscy pomagamy obywatelom Ukrainy uciekającym z kraju, który został objęty wojną".

- Dzieje się to do tej pory. W większości miast w Polsce sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej. Przemyśl z racji swojego położenia przygranicznego ciągle jest na linii ruchu uchodźców – powiedział Bakun.

Zwrócił uwagę, że obecnie uchodźców przybywa mniej, niż w pierwszych tygodniach wojny, ale "rośnie liczba powracających na Ukrainę".

- Jest to podwójne obciążenie, bo nie tylko obsługujemy i pomagamy tym, którzy uciekają przed wojną. Staramy się też sprawnie organizować transporty osób, które wracają – przekazał prezydent miasta.

Wielka ewakuacja w Warszawie

Wojciech Bakun: mieszkańcom należy się ten tytuł

Według niego, "nie ma wątpliwości co do tego, że mieszkańcom Przemyśla należy się takie wyróżnienie". Podkreślił, że pomoc jest udzielana "dzień i noc, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu". "Absolutnie każda forma docenienia tego zaangażowania jest tego warta" – dodał.

Bakun przypomniał, że na podstawie danych Straży Granicznej w ciągu czterech miesięcy trwania wojny Przemyśl przyjął ponad 1,2 mln uchodźców. "Natomiast co najmniej 300 tys. spośród nich w naszym mieście spędziło co najmniej jedną noc. Wszyscy potrzebujący otrzymują pomoc" – wyjaśnił.

Dodał, że z Przemyśla wyjeżdżały autobusy "nie tylko do każdego zakątka Polski, ale do wszystkich krajów europejskich". W mieście działają organizacje pomocowe m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kandy, czy Wielkiej Brytanii.

- Nie ma wątpliwości, że w Przemyślu udzielono największej pomocy humanitarnej. Jesteśmy pierwszym bezpiecznym miejscem. Pomoc udzielana jest nadal - powiedział.

Wcześniej tytułem Miasta-Ratownika uhonorowany został przez stronę ukraińską Rzeszów. "Część przemyślan poczuła się wtedy może nie zwiedziona, ale poczuli się mniej docenieni za pracę, którą wykonali" – dodał Bakun