smieci

i

Autor: POSiR

Przemyśl: Nie pal śmieci i odpadów, bo trujesz siebie i sąsiadów

2021-12-09 14:21

W Przemyślu ruszyła edukacyjno - informacyjna akcja w której wezmą udział przemyskie spółki i instytucje oraz straż miejska i pożarna. Czy wspólnie poprawimy jakość powietrza w mieście?

W akcji pod hasłem „Nie pal śmieci i odpadów, bo trujesz siebie i sąsiadów” wezmą udział: POSiR, Straż Miejska, Państwowa Straż Pożarna w Przemyślu, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Przemyślu, PGM, ZUK i MPEC. Patronat nad akcją objął Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

Pomysłodawcą akcji jest Greta Ostrowska, dyrektor Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

- Problem spalania śmieci w piecach niestety nadal istnieje w Przemyślu, co czuć i widać we mgle nad naszym miastem – mówi Greta Ostrowska, dyrektor POSiR – Pomysł na akcję zrodził się w Przemyskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Mamy sporo obiektów, które funkcjonują na zewnątrz, takich jak np. stok narciarski, boiska czy lodowisko. Przy taki zanieczyszczeniu powietrza jakie mamy obecnie nasze dzieci korzystając z tych obiektów wdychają truciznę. Powinniśmy dlatego dbać o świeże powietrze w naszym mieście, propagować zdrowy styl życia, a kto bardziej się do tego nadaje niż Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji?

plakat akcji śmieciowej

i

Autor: POSiR

Akcja będzie polegać na edukowaniu mieszkańców Przemyśla i przypominaniu im o wadze problemu poprzez banery i ulotki, których nie braknie przez cały okres zimowy. W zarządzanych przez PGM budynkach już w najbliższym czasie pojawią się plakaty, zaś do skrzynek listowych mieszkańców Przemyśla będą trafiać ulotki informacyjne, przypominające o najważniejszych założeniach trwającej akcji.

Na styczeń Szkoła Podstawowa Nr 1 przygotowuje „akcję specjalną”, której szczegóły na razie są jeszcze tajemnicą, ale znając kreatywność społeczności tej placówki spodziewamy się czegoś ciekawego!

Dlaczego nie wolno palić śmieci w piecach?

Piec domowy to nie utylizator. Spalając śmieci w piecach czy kominkach nie tylko łamiemy prawo, narażamy się na wysokie kary grzywny, ale przede wszystkim zatruwamy powietrze, którym później wszyscy wspólnie oddychamy. Śmieci wrzucone do pieca nie znikają, tylko pod postacią toksycznego dymu pełnego szkodliwych związków chemicznych: dwutlenku siarki, chlorowodoru, cyjanowodoru, metali ciężkich, czy też rakotwórczych dioksyn i furanów, będących „produktem" spalania śmieci i odpadów w domowych piecach, wylatują przez komin, a następnie lądują w naszych płucach powodując cały szereg chorób. Są to m.in. choroby serca, udary mózgu, czy niewydolność układu oddechowego.

Spalanie śmieci jest też często przyczyną pożarów i zaczadzeń, ponieważ dym z toksycznych śmieci oblepia kominy i przewody kominowe, a stąd do pożaru już tylko jeden krok!

Poradnik Zdrowie: choroby płuc
Sonda
Czy w Polsce powinien obowiązywać zakaz palenia na balkonie?