dworzec roku

i

Autor: Fundacja Grupy PKP/facebook

Przemyski dworzec z nagrodą publiczności w konkursie „Dworzec Roku 2020” [wideo]

2020-11-19 14:48

Dworzec w Przemyślu otrzymał aż 4881 głosów w konkursie. To drugi po Tarnowie dworzec na trasie dawnej kolei galicyjskiej, który stał się dworcem roku. Wiedzieliście, że posiadamy w Przemyślu taką perełkę architektury?

"Wiedziałem, że jest nie tylko perłą miasta Przemyśla, a także perłą dworca PKP miast Polski", "Zawsze, kiedy jestem na dworcu w Przemyślu podziwiam jego piękno (...)", "Nareszcie coś pozytywnego o Przemyślu". - tak o sukcesie przemyskiego dworca w konkursie piszą internauci. 

Konkurs był organizowany przez Fundację Pro Kolej. Do ostatniego etapu zakwalifikowało się tylko dziesięć obiektów z całej Polski. W tym roku nagroda główna przypadła w udziale dworcowi w Goczałkowicach Zdroju. Jednak piękno przemyskiego dworca również zostało docenione i nagroda publiczności powędrowała właśnie do Przemyśla. 

Szczypta historii

Budynek dworca w Przemyślu wzniesiono w latach 1859-1860 równocześnie z budową linii kolejowej z Krakowa do Lwowa. Jego przebudowa i rozbudowa w stylu neobarokowym nastąpiła w roku 1895.

Dzięki doskonale i skrupulatnie przeprowadzonym pracom konserwatorskim w latach 2010-2012 odtworzono tam wszystkie wspaniałe detale, zdobienia, złocenia, okna, a nawet klamki.

Obecnie Przemyśl to ważna przesiadkowa stacja dla osób przybywających z Ukrainy do Polski i osób udających się w przeciwnym kierunku. Korzysta z niego dziennie ponad 3 tysiące osób.

„ Odrestaurowany dworzec to tylko jeden z wielu elementów, które składają się na jakość kolei w tym korytarzu. Za sprawą remontu linii kolejowej nr 91 (E30) i towarzyszących jej dworców, kolej jest dziś atrakcyjną alternatywą czy wręcz pierwszym wyborem w podróżach wschód-zachód.

Do Przemyśla docierają najbardziej komfortowe i najciekawsze składy Kolei Ukraińskich, dzięki którym szybko i komfortowo można dotrzeć do Lwowa, Kijowa czy Odessy” – czytamy na stronie Fundacji Grupy PKP.

Dworzec w Przemyślu z nagrodą publiczności w konkursie "Dworzec roku 2020"
Posłuchaj o mężczyzanch, którzy zdradzają. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE