Prawie cztery godziny gasili pożar w przemyskiej firmie Fibris. Wiemy, co tam się stało!

2020-05-21 16:04 Maciek Jędruch
Fibris
Autor: Maciek Jędruch

Wczoraj po godzinie 21 przemyscy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze w przemyskim zakładzie Fibris. - Doszło do samozapłonu fragmentu ciągu technologicznego suszarni płyt porowatych - powiedział nam Krystian Golik, prezes zarządu firmy. W akcji pomogło ponad 60 strażaków!

Pożar w przemyskim zakładzie Fibris S.A. wybuchł wczoraj (20 maja) około godziny 21.

- Doszło do samozapłonu fragmentu ciągu technologicznego suszarni płyt porowatych - powiedział nam Krystian Golik, prezes zarządu firmy.

Dodał, że dzięki obowiązującym w zakładzie zasadom bezpieczeństwa, „możliwe było podjęcie błyskawicznej reakcji przez odpowiednio przeszkolonych i wykwalifikowanych pracowników, co pozwoliło na zminimalizowanie strat”.

Pożar w Fibrisie - potrzebna straż pożarna

Niestety na miejsce musiała jednak przyjechać straż pożarna. Jak powiedział ESCE Grzegorz Latusek z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu, w zakładzie panowało duże zadymienie, strażacy byli zaopatrzeni w aparaty ochrony układu oddechowego. - Pracownicy zakładu podali trzy prądy wody, po przyjeździe podaliśmy sześć dodatkowych - poinformował Latusek. W akcji brało udział 23 strażaków z PSP oraz 38 druhów z okolicznych Ochotniczych Straży Pożarnych.

- Działania na miejscu zdarzenia zakończyły się 16 minut po północy, ostatni pojazd strażacki dotarł do bazy siedem minut przed godziną 1 w nocy. Teren do zabezpieczenia pozostawiono kierownictwu zakładu - dodał rzecznik przemyskiej PSP.

- Zakład wkrótce wznowi produkcję - powiedział prezes. - Działalność w branży produkcji płyt drewnopochodnych wiąże się z występowaniem tego typu sytuacji, dlatego Fibris przywiązuje ogromną wagę do zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa przeciwpożarowego - zaznaczył Golik.

Fibris - pożar

Jak podkreślił szef zakładu, w tego typu fabrykach pożary się zdarzają. Przypomnijmy, że w 2018 r. Wówczas w Fibrisie zajął się ogniem taśmociąg przy linii produkcyjnej płyt porowatych.

Fibris
Autor: Maciek Jędruch

Fibris S.A

To, jak zapewnia zakład, jedyny polski producent płyt pilśniowych (sto procent kapitału polskiego). Eksportuje swój produkt do ponad 40 krajów. Spółka powstała w 1959 r. jako Zakłady Płyt Pilśniowych w Przemyślu. Sama marka Fibris S.A. powstała w 2004 r.

Pożar składowiska odpadów w Radomiu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Posłuchaj w jaki sposób kontrolowane jest zagrożenie pożarowe w lasach: