Ponad 90 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczyło w 2020 roku w misjach zagranicznych w Europie [AUDIO, FOTO]

2021-01-21 14:20 Anna Cichy
Misja zagraniczna SG
Autor: BiOSG w Przemyślu

Mundurowi dzielili się swą wiedzą i doświadczeniem zdobytym w macierzystej placówce. Sprawdzili się w roli specjalistów ds. przesłuchań ustalali kraje pochodzenia imigrantów. Były też misje w roli ekspertów ds. wykrywania fałszywych dokumentów oraz skradzionych pojazdów.

Funkcjonariusze z podkarpackich placówek Straży Granicznej już od wielu lat aktywnie uczestniczą w misjach zagranicznych w ramach umów międzypaństwowych organizowanych przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX. 

Głównym celem działań jest zabezpieczenie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej przed nielegalną migracją. W tym celu udzielane jest wsparcie służbom granicznym poszczególnych państw.  Na misjach funkcjonariusze SG pełnią służbę w polskich mundurach z emblematami określającymi działania. Zabierają ze sobą pełne wyposażenie, w tym m.in.  sprzęt do wykrywania fałszywych dokumentów, broń, kamery termowizyjne oraz auta (patrolowe, terenowe i tzw. pojazdy obserwacyjne).

W 2020 roku na misje zagraniczne trwające od czterech tygodni do ośmiu miesięcy wyjechało 92 strażników granicznych z Podkarpacia. Zadania i pełniona funkcja są ściśle związane z doświadczeniem oraz wiedzą zdobytą w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu.

- Ponad sześćdziesięciu mundurowych było zaangażowanych bezpośrednio w patrolowanie granicy, głównie w Bułgarii, Grecji oraz na Węgrzech. W ramach umowy bilateralnej z Republiką Macedonii Północnej zabezpieczano granicę z Grecją. Podkarpaccy strażnicy graniczni byli też we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie w roli specjalistów ds. przesłuchań ustalali kraje pochodzenia imigrantów. Były też misje w roli ekspertów ds. wykrywania fałszywych dokumentów oraz skradzionych pojazdów. Oprócz funkcji wykonawczych coraz większa liczba strażników granicznych z Podkarpacia z powodzeniem pełni role dowódców i koordynatorów międzynarodowych zespołów uczestniczących w misjach Frontex. - powiedział Radiu ESKA Piotr Zakielarz z referatu prasowego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

Na Podkarpacie też przyjeżdżają mundurowi z Europy

Na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej zlokalizowane są tzw. punkty ogniskowe. Frontex deleguje tutaj ekspertów ze służb innych państw Unii Europejskiej. W 2020 roku było to 25 strażników granicznych z dziewięciu państw. Główne specjalizacje delegowanych to wykrywanie fałszywych dokumentów oraz skradzionych pojazdów. 

POSŁUCHAJ o szczegółach, mówi Piotr Zakielarz z referatu prasowego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu:

Misje zagraniczne podkarpackich strażników granicznych w 2020 roku
Dzikie kaczki nad Sanem w Przemyślu