Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG

i

Autor: Urząd Miejski w Przemyślu/fot. Agata Czereba

Podkarpacie kolebką polskiego gazownictwa? PGNiG działa w naszym regionie

2020-12-19 18:28

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło na Podkarpaciu nowe złoże gazu. Otwór Zapałów-3K pozwoli na wydobycie ok. 5 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie. Odwiert znajduje się w Wólce Zapałowskiej w gminie Wiązownica. Do tego powstaje nowoczesna elektrociepłownia we Przemyślu

Spółka poinformowała, że odwiert Zapałów-3K znajduje się w Wólce Zapałowskiej. W trakcie testów produkcyjnych, uzyskano z niego gaz w ilościach uzasadniających przemysłową eksploatację. Specjaliści z PGNiG szacują, że wydajność odwiertu wyniesie ok. 5 mln m sześc. wysokometanowego gazu ziemnego rocznie.

Złoża gazu na Podkarpaciu

– Sukces odwiertu Zapałów-3K oznacza, że PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu. To potwierdzenie, że ten region ma wciąż duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój krajowego wydobycia gazu. Dzięki naszemu doświadczeniu i umiejętnościom, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o eksploatację własnych zasobów – mówił Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Jak informowało PGNiG, wybór lokalizacji otworu poprzedzony został dokładną analizą archiwalnych informacji geologiczno-geofizycznych. Dane zebrane w trakcie wiercenia odwiertu posłużą teraz do oszacowania zasobności nowego złoża i zaplanowania kolejnych prac w tym rejonie, aby optymalnie wykorzystać jego potencjał.

Gaz na terenie 11 gmin

Odwiert Zapałów-3K znajduje się na koncesji łącznej nr 21/97/Ł na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie tych surowców na obszarze Lubaczów–Zapałów. Koncesja, która przyznaje PGNiG wyłączność na prowadzenie prac poszukiwawczych i eksploatację złóż węglowodorów na tym obszarze, obejmuje prawie 900 km kw. na terenie 11 gmin.

Robot, który może pomóc personelowi medycznemu
Posłuchaj o depresji młodzieńczej, jej przyczynach i sposobach leczenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE