Nowe zasady odwiedzin pacjentów w przemyskim szpitalu

2021-10-13 10:19
szpital
Autor: Anna Cichy

Kilka dni temu Wojewódzki Szpital w Przemyślu ogłosił całkowity zakaz odwiedzin. Te zasady uległy zmianie. Do szpitala będzie można wejść spełniając kilka warunków. Sprawdź jakie to warunki!

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną dyrekcja szpitala podjęła decyzję o wprowadzeniu ograniczeń związanych z możliwością odwiedzin pacjentów hospitalizowanych w przemyskiej placówce. Odwiedziny nie będą na razie wstrzymane całkowicie, ale ograniczone. Decyzje o możliwości odwiedzin będą podejmować każdorazowo, indywidualnie kierownicy poszczególnych oddziałów szpitalnych.

- Kierownicy oddziałów szpitalnych będą się kierować przede wszystkim aktualną sytuacją epidemiologiczną na oddziale, a także prawami pacjenta oraz rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - mówi Paweł Bugira, rzecznik prasowy szpitala.

Zasady warunkujące możliwość odwiedzin:

  • osobą odwiedzającą może być osoba w pełni zaszczepiona przeciwko Covid-19,
  • osoba, która przeszła zakażenie koronawirusem w przeciągu ostatniego pół roku,
  • pozwolenie na odwiedziny dostanie też osoba, która ma aktualny negatywny wynik testu w kierunku SARSCov2.

- Od tych zasad mogą, a nawet powinny być zastosowane odstępstwa w przypadku odwiedzin pacjentów w stanie terminalnym. W takim wypadku na ogół zgoda będzie wydawana. - informuje P. Bugira.

W jednej sali chorych będzie mogła przebywać tylko jedna osoba odwiedzająca, która zgodnie z panującymi zasadami powinna mieć założoną maseczkę zakrywającą usta i nos.

- Zgodnie z art. 5 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, dyrektorzy szpitali mogą ograniczać korzystanie z praw pacjenta; w tym przypadku z możliwości odwiedzin w przypadku zagrożenia epidemicznego. - mówi P. Bugira. - Placówka więc może wymagać wykonania testu na obecność Covid -19, czy też wykazania faktu zaszczepienia się. Pamiętajmy, że zapobieganie zakażeniom oraz dostępnośc świadczeń medycznych wymaga odpowiedzialności nie tylko ze strony personelu medycznego, ale też od pacjentów oraz ich bliskich, którzy powinni mieć na uwadze dobro innych osób.

Poradnik zdrowie - różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE