Noc Świętojańska na przemyskim wzgórzu zamkowym

2021-06-23 14:35
kuopala
Autor: Pixabay

Zapowiada się magicznie, radośnie, muzycznie, tanecznie i melancholijnie. Taka właśnie powinna być Świętojańska Noc! W Przemyślu będzie wyjątkowa!

Przemyskie wzgórze zamkowe to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych i najokazalszych miejsc w Przemyślu.

Imprezy, spektakle i koncerty, jakie się tu odbywają, mają zawsze wyjątkowy klimat. Tym razem będzie tak samo, albo jeszcze lepiej, dlatego, że w tym magicznym miejscu, gdzie kiedyś biło serce przemyskiego grodu będziemy w piątek, 25 czerwca  świętować Noc Świętojańską. Już sama nazwa przywodzi na myśl folklor, średniowiecze i słowiańskie rytuały. Czy można zatem znaleźć w Przemyślu lepsze miejsce na taką imprezę?

Cudna letnia aura doda uroku i nie pozostaje nam nic innego, jak tylko jej nie przegapić!

Wianki, ogień i taniec…

O godzinie 16:00 zacznie się wspólne wyplatanie wianków w altanie i w okolicy altany. Bez tej tradycji nie byłoby prawdziwej Nocy Świętojańskiej.

Wywodzi się ona tak naprawdę ze słowiańskiej tradycji, Nocy Kupały, święta wody, ognia, płodności i miłości, które obchodzone było w trakcie letniego przesilenia słonecznego.

W tę najkrótszą w roku noc dziewczęta zaplatały wianki, następnie podpalały je i puszczały na wodę. Następnie chłopcy wyławiali te wianki z wody i łączyli się w pary z ich właścicielkami. Kiedy na ziemiach polskich zapanowało chrześcijaństwo i wyparło słowiańskie obrzędy, Kościół ustanowił podobne do kupalnocki święto: właśnie Noc Świętojańską, której patronem obwołał Św. Jana Chrzciciela.

Żeby tradycji stało się zadość, nie może zabraknąć tańca i ognia!

Słowiańskie obrzędy i wróżby związane z letnim przesileniem były ściśle związane z ogniem i tańcem. Skoki przez ognisko i taniec przy płomieniach miał oczyścić i ochronić przed złymi mocami.

Dlatego od godziny 19.00 zrobi się radośnie i muzycznie. W sali widowiskowej zamku wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, a następnie na zamkowym dziedzińcu o godzinie 20.30 zaplanowano spektakl tańca, akrobatyki oraz ognia „Infiniti”, Teatr Tańca Art. Dance z Poznania. W swojej treści ten spektakl nawiąże do tradycji Nocy Świętojańskiej i potęgi żywiołów.

Oprócz wymienionych atrakcji nie braknie tego wieczoru konkursów, zabaw, quizów i słodkości!

Wstęp na wszystkie punkty programu jest wolny!

Piątek, 25 czerwca!

Rzeszów ma nowego prezydenta!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE