gra planszowa

i

Autor: Pixabay

Nie wiesz jak wypełnić czas dzieciakom na feriach? Stwórzcie razem planszówkę i wygrajcie nagrody! [AUDIO]

2020-12-30 13:29

To świetna opcja na nudę i ferie bez lodowiska, nart, sanek i w czasie kwarantanny narodowej, podczas której wytyczne dotyczące dzieciaków są niestety mało optymistyczne…

Zamknięcie w domach dla młodszej części społeczeństwa to nic dobrego i nie trzeba chyba wybitnie mądrych głów, by wyobrazić sobie jak nasze dzieci znoszą te miesiące bez szkoły, rówieśników, przykuci do komputerów na zdalnym nauczaniu.

Ferie zawsze były czasem relaksu. Jak teraz ten relaks ma wyglądać?

Z lekcji online mają przeskoczyć na gry komputerowe?

Pogoda nie dopisuje. Nawet z resztą gdyby zasypało nas w Przemyślu śniegiem, to przecież nie można! Stok narciarski w Przemyślu, lodowisko, basen są pozamykane na razie wiadomo nam, że do 17 stycznia. Co mają robić nasze dzieciaki? Zwłaszcza, jeśli rodzice pracują i nie mogą poświęcić im całego czasu.

Jeżeli jeszcze na to nie wpadliście to najwyższa pora, by do łask przywrócić stare dobre planszówki!

To doskonała forma wspólnego, rodzinnego spędzania wolnego czasu. Oderwanie od monitorów, możliwość interakcji z drugim człowiekiem, mnóstwo śmiechu, prawdziwych emocji!

Granie w gry planszowe niesie dzieciom i młodzieży same korzyści. Kształtuje wyobraźnię, koncentrację, zgłębia wiedzę, uczy zdrowej rywalizacji, wyostrza spostrzegawczość.

Gry planszowe nie tylko dla dzieci!

Z racji tego, że gry planszowe pomagają mózgowi zachować i budować skojarzenia poznawcze, ich funkcja bardzo przydaje się też w starszym wieku. Naukowcy dowiedli, że regularne granie w planszówki zmniejsza ryzyko chorób psychicznych i niejako „trenuje mózg”, czyli zmniejsza ryzyko pogorszenia się funkcji poznawczych związanych z demencją i choroba Alzheimera.

Wymyśl własną grę planszową

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu, mając na uwadze dobro najmłodszych wystartowała z konkursem „Świąteczna opowieść”. Ten konkurs zmobilizuje młode umysły do stworzenia własnej gry planszowej, wraz z zasadami, strategią i stroną plastyczną, czyli planszą.

- Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu i plastyczno-technicznym wykonaniu prototypu gry (np. edukacyjnej, logicznej, przygodowej, strategicznej lub dowolnej innej), której tematyka oscylować będzie wokół wszelkich tradycji religijnych i świeckich związanych z całym okresem Świąt Bożego Narodzenia. - powiedziała Radiu Eska Elżbieta Krupa, organizatorka konkursu.

Garść potrzebnych informacji:

  • Do udziału w konkursie biblioteka zaprasza uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych z Przemyśla i powiatu przemyskiego.
  • Gra może być utworzona indywidualnie - przez jednego ucznia lub zespołowo – przez rodzeństwo uczęszczające do klas IV – VIII.
  • Na odwrocie planszy należy umieścić kartkę z wydrukowanymi danymi autorów gry: imiona i nazwiska, klasy i szkoły, dokładny adres i telefon kontaktowy rodzica/prawnego opiekuna.
  • Gotowe, kompletne gry należy przesłać na adres biblioteki: ul. Śnigurskiego 10-12, 37-700 Przemyśl, w terminie do 3 lutego 2021 r.

Więcej szczegółów, regulamin i potrzebne pliki do pobrania znajdziecie na stronie internetowej biblioteki TUTAJ

Miłej zabawy!

POSŁUCHAJ o szczegółach! O konkursie opowiedziała nam jego organizatorka, Elżbieta Krupa z PBW w Przemyślu:

Stwórz własna grę planszową. O konkursie PBW w Przemyślu mówi Elżbieta Krupa:
Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?

qz-RLU5-Hzfb-QVhn

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE