Udaremnili przemyt carskich monet. Jedna z nich warta fortunę! [FOTO, WIDEO]

2020-11-18 8:08 agada

Udaremniono przemyt kilkunastu srebrnych monet z czasów carskich na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Budomierz-Hruszew. Jedna z nich zwróciła szczególną uwagę celników. To rubel familijny o nominale 10 zł z 1836 r., z wizerunkiem Mikołaja I. Więcej na ten temat czytaj na ESKA Przemyśl.

Carskie monety w portfelu kierowcy

Podczas kontroli wjeżdżającego do Polski busa okazało się, że ukraiński kierowca przewozi w portfelu cenne srebrne monety carskie. Były to monety o różnych nominałach, m.in. z wizerunkiem Katarzyny II, Piotra I a także pamiątkowy medal. Wśród wykrytych numizmatów szczególną uwagę celników z podkarpackiej KAS zwrócił rubel familijny o nominale 10 zł z 1836 r., z wizerunkiem Mikołaja I.

- Na awersie monety przedstawiono głowę cara zwróconą w prawo, na rewersie monety widnieje głowa carycy otoczona przez siedmioro dzieci pary carskiej. Na rynku numizmatycznym takie monety osiągają wysokie ceny, np. zachowany w bardzo dobrym stanie rubel familijny został sprzedany na aukcji w Polsce za ponad 350 tys. zł, a w Berlinie za 650 tys. euro. - komentuje mł. aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy IAS w Rzeszowie.

Zatrzymane przedmioty wymagają dalszych szczegółowych ekspertyz, które będą przeprowadzone podczas postępowania, prowadzonego przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Przypomnijmy, że zaledwie kilka dni temu podkarpacka KAS zatrzymała również przemyt zabytkowych książek i map, produktów leczniczych i papierosów. Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Przemyt zabytkowych książek i map, produktów na potencję i papierosów [WIDEO,FOTO]