Mundurowi zatrzymali krokodyla na granicy! [AUDIO, ZDJĘCIA]

2021-06-09 8:45 Anna Cichy
kro
Autor: KAS materiały prasowe

Spokojnie, nikt nie ucierpiał, nie trzeba było wzywać łowców krokodyli, bo chodzi o spreparowany okaz chronionego gada. Przepisy są od lat niezmienne: nie można bez specjalnych zezwoleń przewozić takich okazów przez granicę.

Spreparowany okaz chronionego gada został wykryty przez funkcjonariuszy KAS podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej.

Gad podróżował w bagażniku osobowego peugeota. Jest to krokodyl krótkopyski ( Osteolaemus tetrapsis), występujący głównie w Afryce zachodniej i zachodnio- centralnej, chroniony na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Zgodnie z tą konwencją, ochronie  podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty.

- 44- letni kierowca nie przedstawił spreparowanego gada do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES, które  wystawiane jest  przez Ministra Środowiska. W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali okaz do dalszego postępowania. - powiedziała Edyta Chabowska, rzecznik prasowy IAS w Rzeszowie.

Konwencja CITES

Zgodnie z tą konwencją, ochronie  podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty, a handel nimi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia. Wystawia je Ministerstwo Środowiska.

Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

POSŁUCHAJ o szczegółach, mówi Edyta Chabowska, rzecznik prasowy IAS w Rzeszowie:

Krokodyl na granicy

Ciekawostka:

W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 15 tys. szt. i 125 kg  okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów np. suplementów tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

Auto spłonęło w centrum Rzeszowa