PWSW

i

Autor: PWSW

Co z wyborem rektora PWSW?

2020-04-15 8:17

Czy ministerstwo unieważniło reelekcję Pawła Treflera na stanowisko rektora PWSW? Wybory odbyły się pod koniec marca trybem online. Trzeba je jednak powtórzyć. - Uczelniana Komisja Wyborcza sama podjęła decyzję o powtórzeniu wyborów, choć wyraźnych, jednoznacznych przesłanek ku temu nie było - informuje rzeczniczka prasowa uczelni Ewelina Kasperska.

Pod koniec marca odbyły się wybory na rektora Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskej w Przemyślu. Ponownie na stanowisko został wybrany dr Paweł Trefler, który walczył o głosy z dr. Sławomirem Soleckim - dotychczasowym prorektorem ds. rozwoju i współpracy

PWSW Przemyśl. Wybory rektora

Na stronie internetowej Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu pojawiła się publikacja uchwały z 6 kwietnia, w której czytamy:

"Podstawą stwierdzenia w części nieważności wyboru Rektora dokonanego w dniu 27 marca 2020 r., jest stanowisko zawarte w wiadomości przesłanej w formie elektronicznej do PWSW w dniu 2 kwietnia br. przez dr Annę Budzanowską, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stwierdza, że: »dopuszczalna jest organizacja wyborów w trybie on-line pod warunkiem, że jest to przewidziane w statucie uczelni lub regulaminie wyborów, a uczelnia posiada zasoby i zabezpieczenia umożliwiające przeprowadzenie tego procesu w sposób sprawny i w pełni bezpieczny«, z uwagi na fakt, iż zastosowany w wyborach Rektora PWSW tryb nie był przewidziany w statucie Uczelni ani regulaminie wyborów"

PWSW Przemyśl. Oświadczenie rektora

"Prawda jest taka, że to Uczelniana Komisja Wyborcza PWSW w Przemyślu uchwałą własną z dn. 6 kwietnia 2020 r. stwierdziła w części nieważność wyborów Rektora PWSW na kadencję 2020-2024 i zaleciła powtórzenie tej części wyborów. U podstaw tej uchwały legła rozbieżność stanowiska Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rozesłanego do wszystkich uczelni w Polsce w dn.2 kwietnia 2020r., z regulacjami Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 25 marca 2020 r. zmieniającego  rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19  (Dz. U. poz. 511). Zgodnie z tym rozporządzeniem do 10 kwietnia 2020 r. m.in. kolegia elektorów uczelni publicznych podejmują uchwały za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezależnie od tego, czy taki tryb ich podejmowania został określony w aktach wewnętrznych uczelni lub aktach regulujących działanie tych podmiotów.

Pomimo wejścia w życie dn. 26 marca 2020 r. ww. rozporządzenia, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Anna Budzanowska podtrzymała stanowisko Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym stwierdzono że: »dopuszczalna jest organizacja wyborów w trybie on-line pod warunkiem, że jest to przewidziane w statucie uczelni lub regulaminie wyborów, a uczelnia posiada zasoby i zabezpieczenia umożliwiające przeprowadzenie tego procesu w sposób sprawny i w pełni bezpieczny«.

Z uwagi na wyżej wskazane rozbieżności,Uczelniana Komisja Wyborcza w ramach wewnętrznej procedury wyborczej i z własnej inicjatywy podjęła uchwałę o powtórzeniu głosowania w Kolegium Elektorów, by uniknąć wątpliwości przy wyborze rektora. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie podjęło zatem w tej sprawie żadnej bezpośredniej interwencji".

PWSW Przemyśl. Powtórzenie wyborów

- Procedura wyborcza nie jest łatwym procesem, szczegółowo opisuje ją statut uczelni. Zdarzają się więc pewne - wynikające z zawiłości procedur - przekłamania. Tym razem Ministerstwo samo sobie zaprzeczyło. Nikt nie wysyłał specjalnego listu do PWSW w sprawie wyborów, ta informacja - stanowisko, nie rozporządzenie - została wysłana do wszystkich uczelni w Polsce. Wybory w PWSW odbyły się w oparciu o obowiązujące od 26 marca rozporządzenie. Wyboru dokonano 27 marca, stanowisko pani Budzanowskiej jest z 2 kwietnia. Uczelniana Komisja Wyborcza sama podjęła decyzję o powtórzeniu wyborów, choć wyraźnych, jednoznacznych przesłanek ku temu nie było - informuje rzeczniczka prasowa uczelni Ewelina Kasperska.