Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Przemyślu [AUDIO]

2021-02-22 14:38 Anna Cichy
PTTK
Autor: Koło Przewodników PTTK Przemyśl

W tym roku przez pandemię wielu miłośników tej imprezy musiało obejść się smakiem. Jak wyglądały wszystkie jej edycje w nadsańskim mieście? Posłuchaj podcastu!

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego został ustanowiony w 1989 roku podczas Konferencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych na Cyprze i przypada 21 lutego. W Przemyślu uroczyście obchodzony od 2008 roku.

Założeniem tego święta jest odkrywanie i zwiedzanie lokalnych zabytków i tajemnic, uświadomienie mieszkańcom tego, że nasze małe ojczyzny, w których na co dzień żyjemy mają bardzo wiele do zaoferowania nie tylko turystom, ale także nam, lokalsom!  

Przede wszystkim jednak zamysłem organizatorów tego święta jest przybliżenie lokalnej społeczności pracy przewodnika turystycznego.

Czasem warto uświadomić sobie, że mieszkamy w jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski, że obiekty, które mijamy codziennie w drodze do pracy to perełki historii, podziwiane i fotografowane przez turystów, a praca przewodników turystycznych w Przemyślu to kawał dobrej roboty, wpływającej na kreowanie wizerunku naszego miasta i regionu.

- Każdy z nas uczestniczył w wycieczkach do różnych turystycznych miejscowości i korzystał z usług tamtejszych przewodników. Wszyscy więc mamy w głowach wizerunek tamtejszych przewodników, a tak naprawdę mało kto wie, że u niego na podwórku też przewodnicy są i działają! - mówi Leszek Koman, przewodnik z Koła Przewodników PTTK w Przemyślu. - I taka właśnie jest idea tego święta: mamy się pokazać lokalnej społeczności.

W 2008 roku przewodnicy z Koła Przewodników Turystycznych PTTK w Przemyślu postanowili zorganizować imprezę z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Pierwszym obiektem, jaki wzięli na celownik był Zamek Kazimierzowski i nie ma się czemu dziwić, to prawdziwa duma nadsańskiego grodu.

Założeniem tej imprezy było bezpłatne pokazanie mieszkańcom Przemyśla naszej turystycznej perełki w sposób nietuzinkowy. Przewodnicy pragnęli, by mieszkańcy Przemyśla, którzy wybiorą się tego dnia z nimi na zwiedzanie poczuli się jakby zwiedzali zamek po raz pierwszy. Impreza przerosła wszelkie oczekiwania, bo nagle okazało się że z idei skromnego zwiedzania urodził się pomysł na imprezę z rozmachem, z występami artystycznymi i innymi atrakcjami, które tak spodobały się mieszkańcom Przemyśla, że w następnym roku, kiedy przewodnicy zabrali się za organizację drugiej przemyskiej edycji imprezy poprzeczka wisiała już na tyle wysoko, że wiadomo było, że nie ma odwrotu – to musiało być coś wyjątkowego. I było!

W kolejnych latach przemyscy przewodnicy z Koła Przewodników PTTK pokazywali mieszkańcom Przemyśla wspaniałe miejsca, otwierali drzwi, bramy, wrota takich obiektów, których na co dzień nie sposób zobaczyć.

Angażowali do tej imprezy lokalne stowarzyszenia, artystów, przedsiębiorców, samorządowców, duchownych i co ciekawe, niezbyt sprzyjająca pora roku nie zniechęcała mieszkańców Przemyśla, którzy każdego roku licznie uczestniczyli w obchodach tego przewodnickiego święta. Bez wątpienia Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego został w Przemyślu okrzyknięty imprezą roku, na którą w każdej edycji czekały nie setki mieszkańców Przemyśla, ale tysiące!

- Przez te wszystkie lata spotkaliśmy się z niesamowitą życzliwością wszystkich osób, organizacji, urzędów, do których zwracaliśmy się z prośbą o pomoc w organizacji imprez- mówi Marzena Opaluch z Koła Przewodników PTTK w Przemyślu. - I to jest cudowne, ponieważ dzieje się coś w tym mieście, ludzie chcą się pokazywać, chcą pracować i działać na rzecz promocji Przemyśla!

W tym roku pandemia pokrzyżowała plany przewodnikom, ale co się odwlecze to nie uciecze; w przyszłym roku z całą pewnością możemy liczyć na kolejną cudowną wyprawę szlakami przemyskich tajemnic.

POSŁUCHAJ jak Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego był obchodzony w Przemyślu od 2008 roku! W przemyskiej redakcji radia ESKA opowiedzieli nam o tym Marzena Opaluch i Leszek Koman, przewodnicy z Koła Przewodników PTTK w Przemyślu:

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Przemyślu
Dworzec w Przemyślu z nagrodą publiczności w konkursie "Dworzec roku 2020"