259 łóżek covidowych i 15 respiratorów. Jak obecnie wygląda sytuacja w przemyskim szpitalu? [AUDIO]

2020-11-19 16:41 Anna Cichy
szpital
Autor: Anna Cichy

Z relacji rzecznika prasowego placówki wynika, że sytuacja jest stabilna, choć zwiększyła się liczba chorych pod respiratorami. Sprawdź szczegóły na ESKA Przemyśl!

Drive thru

Punkt pobrań drive thru działa przy Wojewódzkim Szpitalu im. Ojca Pio codziennie, ale jak powiedział nam Paweł Bugira, pełniący obowiązki rzecznika prasowego szpitala, zmniejszyła się liczba osób wykonujących badania:

- W ostatnich dniach widać delikatną tendencję zniżkową. W piątek (13.11) było to 81 osób, w poniedziałek (16.11) tylko 49, we wtorek (17.11) – 65, a w środę (18.11) - 36 osób.

Punkt drive thru funkcjonuje niezmiennie w godzinach od godz. 6:00 do 13:00, ale zalecane jest zgłaszanie się na badanie do godziny 11:30. Dlaczego? Ponieważ około 12.00 próbki są odbierane i przewożone do laboratorium. Badanie pobrane później trafi do laboratorium następnego dnia.

Covidowe łóżka i respiratory

W Wojewódzkim Szpitalu im. Ojca Pio w Przemyślu jest obecnie 259 łóżek dla chorych i z podejrzeniem zakażenia koronawirusem oraz 15 respiratorów. Ilu pacjentów obecnie z nich korzysta?

- W środę (18.11) mieliśmy łącznie 176 pacjentów. Są to wszyscy z potwierdzonym wynikiem SARS CoV2, oraz ci, którzy czekają na wynik testu. - powiedział radiu ESKA P. Bugira - Jest to liczba w ostatnim czasie stabilna, utrzymująca się na poziomie 170 – 180 osób. Jest to mniej niż pod koniec października, czy na początku listopada. Wtedy to było nawet 230 osób. Wzrosła natomiast liczba pacjentów wymagających leczenia respiratorami. Dwa tygodnie temu było takich osób 6 -7, teraz jest to 10 osób.

Punkt pobrań osocza dla ozdrowieńców. Gdzie się zgłosić?

W Przemyślu nie mamy takiego punktu. Obecnie tylko w Rzeszowie jest pobierane osocze dla ozdrowieńców. Z prostej przyczyny: tylko w tamtejszym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa znajduje się specjalistyczne urządzenie do oddzielania osocza z krwi dawców.

POSŁUCHAJ całej rozmowy:

O punkcie drive thru, o covidowych łóżkach, respiratorach w przemyskim szpitalu mówi Paweł Bugira:
Pokojowy protest w Przemyślu