Banki pomału podnoszą oprocentowanie lokat

i

Autor: Pixabay Banki pomału podnoszą oprocentowanie lokat

Kto w Przemyślu potrafi umiejętnie zaplanować budżet? Spokojnie, tym razem to pytanie do dzieciaków! [AUDIO]

2020-09-04 12:14

„Finansowaktywni”, to szósta edycja programu Ministerstwa Finansów adresowana do szkół podstawowych, którego tematem przewodnim jest umiejętne planowanie budżetu i jego znaczenie w codziennym życiu.

„W końcu jakieś przydatne w życiu kwestie” - chciałoby się powiedzieć. Z całym szacunkiem dla budowy pantofelka, czy położenia geograficznego Kotliny Turfańskiej. To na pewno też bardzo ważne i przydatne w życiu tematy, ale jednak gdyby tak nasze dzieciaki już w szkole zaczęły uczyć się mądrego planowania budżetu… za kilka lat zaczęlibyśmy w Przemyślu zbierać owocne żniwo takiej nauki! 

Tyle z fantazji. Program nauczania w szkołach jaki mamy, każdy wie. Na szczęście istnieją nauczyciele, którzy czasem lubią sięgnąć dalej i szukają dla swoich uczniów czegoś więcej. Program „Finansoaktywni”, to jest właśnie to „więcej” . To szansa dla najmłodszych na naukę czegoś, co realnie w życiu na pewno każdemu się przyda!

 Jak rozpocząć misję Finansoaktywnych i dodatkowo powalczyć o atrakcyjne nagrody?

Pierwszy krok należy do nauczycieli szkół podstawowych ( V, VI, VII i VIII klasy) z całej Polski. To oni zgłaszają swoje placówki. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl. W ciągu kilku dni na adres szkoły zostanie przesłany zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez grono specjalistów. Dostępnych jest 525 zestawów. Do tej pory zamówiło je już ponad 360 szkół podstawowych z całej Polski. W razie wyczerpania zapasów będzie można pobrać materiały w wersji elektronicznej ze strony www. Zestaw zawiera scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, animację edukacyjną i prezentację Power Point. Materiały te są dostępne w formie drukowanej i elektronicznej na płycie CD dołączonej do zestawu. Nauczyciel otrzyma także materiały pomocnicze: plakat, karteczki samoprzylepne, teczkę na materiały i ołówki.

Zadanie i etapy konkursu

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu przez max. 3-osobowe zespoły uczniów projektu inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego, który mógłby być zrealizowany w ich miejscu zamieszkania.  Poza koncepcją ocenie będzie podlegać również jego promocja, udokumentowana w dowolnej formie, np. ulotek, audycji w szkolnym radiowęźle czy artykułów w szkolnej gazetce.Zwycięży 10 zespołów, które przygotują najciekawsze projekty. Nagrodą dla nich będzie dwudniowa wycieczka do Warszawy, gdzie uczniowie wezmą udział w uroczystej gali i spotkaniu z Youtuberem Maciejem „Sheo” Ejsmontem oraz aparaty błyskawiczne i głośniki bezprzewodowe. Nauczyciele, opiekunowie grup, otrzymają czytniki e-booków. 

W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu. Następnie uczniowie, w maksymalnie trzyosobowych zespołach, przygotują projekt konkursowy. Aby zgłosić się do konkursu, wystarczy wypełnić formularz konkursowy na stronie finansoaktywni.pl.

 W II etapie komisja konkursowa wybiera 10 najlepszych projektów zgłoszonych ze szkół z całej Polski. Zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe. Tegoroczna edycja Finansoaktywnych objęta jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ 

Zainteresowane szkoły podstawowe i zespoły mogą przystąpić do programu i przesłać prace konkursowe do 30 września 2020 r. Wyniki zostaną ogłoszone do 21 października. Organizacja uroczystego finału planowana jest na 5 listopada.

POSŁUCHAJCIE, o programie opowiada EDYTA CHABOWSKA, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie:

Finansoaktywni
Popołudnie na obiektach Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

QUIZ: Rozpoznasz polskie miasta po jednym zdjęciu? Sprawdź!

Pytanie 1 z 20
Miasto ze zdjęcia to:
Kraków