Konsul Generalna Węgier Adrienne Körmendy odwiedziła Przemyśl i Jarosław

2020-07-27 14:53 mj
Węgry
Autor: Urząd Miejski w Przemyślu/fot. Agata Czereba

Dotychczasowa szefowa Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie kończy swoją kadencję. Odwiedziła przy tej okazji m.in. Przemyśl i Jarosław, gdzie gospodarze tych miast podziękowali Adrienne Körmendy za współpracę

Konsul Generalny Węgier prof. dr hab. Adrienne Körmendy odwiedziła prezydenta Przemyśla. - Przyjazd do miasta nad Sanem pani profesor Körmendy miał wymiar niemal historyczny - informuje Agata Czereba, rzeczniczka prasowa Urzędmu Miejskiego w Przemyślu.

Przemyśl: konsul Węgier spotkała się z prezydentem miasta

- To niezwykle ciepła i otwarta osoba. Z ogromnym zaangażowaniem, dokładnością, ale przede wszystkim efektywnością, realizowała słynne już powiedzenie, że „Polak, Węgier – dwa bratanki”, traktujące o wyjątkowej zażyłości i prawdziwej przyjaźni naszych narodów - dodaje Czereba.

Konsul
Autor: Urząd Miejski w Przemyślu/fot. Agata Czereba

Konsul Węgier w Jarosławiu

Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, przewodniczący Rady Miasta Szczepan Łąka oraz Olimpia Szpunar, w imieniu prezesa Jarosławskiego Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Jana Wygnańca, również pożegnali w Urzędzie Miasta Jarosławia kończącą misję dyplomatyczną konsul generalną.

- Adrienne Körmendy wielokrotnie gościła w naszym mieście. Ożywienie relacji gospodarczych i turystycznych oraz współpraca w zakresie inwestycji infrastrukturalnych były priorytetami od początku pełnienia funkcji konsula generalnego -podaje Agnieszka Wilczyńska-Gemra z Kancelarii Burmistrza Miasta Jarosławia. - Wspierała inicjatywę utworzenia szlaku turystycznego im. Księcia Franciszka II Rakoczego związanego z historią jarosławskiego opactwa, prowadzącego z Jarosławia przez Słowację na Węgry - podkreśla Wilczyńska-Gemra.

Konsul
Autor: Urząd Miasta Jarosławia/fot. Iga Kmiecik

Adrienne Körmendy - Konsul Generalny Węgier w RP

Jest absolwentką Uniwersytetu im. Eötvösa Lóránda w Budapeszcie. Tytuł doktora oraz kandydata nauk historycznych uzyskała na Węgrzech, a tytuł doktora habilitowanego w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1988-89 była stypendystką Fundacji Aleksandra Humboldta. Jako historyk zajmowała się głównie historią osadnictwa w Europie Środkowej w wiekach średnich (szczególnie osadnictwem niemieckim i na prawie niemieckim). W latach 1990-2004 była pracownikiem węgierskiego MSZ; spędziła wiele lat w służbie dyplomatycznej w Warszawie.

Adrienne Körmendy wiele lat była wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Współpracowała z pierwszym powojennym konsulem węgierskim w Krakowie - prof. Istvánem Kovácsem.

Pierwsze podanie komórek CAR-T u dziecka w Polsce

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Posłuchaj o powodach dka których warto jeść zupę. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.