Kochasz świecidełka? W przemyskim muzeum otwierają wystawę biżuterii

2021-10-14 16:21
biżuteria
Autor: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

To niezwykła gratka nie tylko dla kobiet i miłośniczek świecidełek! To także fascynująca podróż wehikułem czasu poprzez odległe wieki od epoki brązu, kiedy to już społeczność przedchrześcijańska lubowała się w ozdabianiu swego wizerunku. W przemyskim muzeum otwierają wystawę biżuterii!

„Niegasnący blask” – to tytuł tej wystawy, która zostanie uroczyście otwarta 15 października o godzinie 17:00 w gmachu głównym Muzeum narodowego Ziemi Przemyskiej.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytki pochodzące ze zbiorów Działu Archeologii i Przyrody oraz Działu Sztuki, Rzemiosła i Etnografii.

Jest to zbiór o bardzo dużym zasięgu chronologicznym począwszy od epoki brązu na XX wieku kończąc oraz społecznym i kulturowym, odzwierciedlając estetykę i gusta społeczności przedchrześcijańskich i chrześcijańskich, tradycję ludową, mieszczańską i szlachecką w wydaniu odświętnym i codziennym.

- Różnego rodzaju ozdoby towarzyszą ludzkości od początku jej istnienia. Można wręcz stwierdzić, że pojawiły się łącznie z ubiorem, a być może nawet przed nim. Takie przypuszczenia potwierdzają znaleziska z terenu Afryki, gdzie przy szczątkach wczesnych hominidów znaleziono przedziurawione muszelki, które mogły spełniać rolę biżuterii bądź stanowić oznakę godności ich posiadaczy. - piszą kuratorki wystawy na profilu facebookowym MZNP.

W przemyskich zbiorach przeważa biżuteria wykonana ze srebra i metali nieszlachetnych, zgromadzona zarówno w zbiorach Działu Archeologii i Przyrody, jak i Działu Sztuki, Rzemiosła i Etnografii, z których zabytki zostały zaprezentowane na wystawie. Warto przyjść i nacieszyć oko oraz być może zainspirować się i przede wszystkim przekonać się o tym jakie skarby skrywa w swym wnętrzu przemyskie muzeum.

Poradnik Zdrowie kiedy iść do psychologa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE