Kobieta straciła 100 tysięcy złotych. Uwierzyła „amerykańskiemu żołnierzowi”

2023-01-31 10:30
Kobieta straciła 100 tysięcy złotych. Uwierzyła „amerykańskiemu żołnierzowi”
Autor: KPP Jarosław

50-letnia mieszkanka powiatu jarosławskiego to kolejna osoba, która padła ofiarą internetowego oszusta. Kobieta uwierzyła mężczyźnie podającemu się za amerykańskiego żołnierza. Straciła 100 tysięcy złotych.

Amerykański żołnierz okazał się oszustem

W ostatnich dniach do jarosławskiej policji zgłosiła się kobieta oszukana metodą na „amerykańskiego żołnierza”. 50-letnia mieszkanka powiatu jarosławskiego przez dłuższy czas korespondowała w internecie z mężczyzną podającym się za członka amerykańskiej armii. Znajomość rozpoczęta początkiem stycznia miała jedynie charakter wirtualny, a rozmówca zapewniał, że przebywa na misji w Jemenie. Tam miał zostać postrzelony, co uniemożliwiło mu wyjazd na specjalną akcję. Poprosił kobietę, aby w mailu do jego dowódcy podała się za jego żonę i poprosiła o zastąpienie męża innym żołnierzem.

Kobieta zaufała nieznajomemu mężczyźnie i postępowała zgodnie z jego instrukcjami. Zastąpienie rannego żołnierza innym miało kosztować sporo pieniędzy. Kobieta wybrała opcję niemiecką, która okazała się najtańsza. Na wskazany rachunek bankowy wpłaciła 3 tysiące złotych. Kobieta dostawała kolejne wiadomości z prośbą o następne wpłaty, m.in. na odrzutowiec potrzebny na przetransportowanie rannego żołnierza do Polski. Tym razem kobieta również skorzystała z najtańszej opcji, wybrała niemiecki sprzęt, na który wzięła pożyczkę w wysokości 61 tysięcy złotych, a resztę potrzebnej kwoty uzupełniła z własnych oszczędności.

Spore koszty naiwności 

Po wpłacie pieniędzy kobieta otrzymała wiadomość od oszusta, że znajduje się on już w Warszawie. Próba kontaktu z mężczyzną uświadomiła poszkodowaną, że jest okłamywana. Telefon odebrała nieznajoma osoba. Następnie rzekomy żołnierz dalej wysyłał wiadomości do kobiety z prośbą o kolejne wpłaty. Ta jednak nie dała się dalej nabierać i zerwała kontakt z oszustem. Kobieta straciła łącznie około 100 tysięcy złotych.

Apelujemy o ostrożność w nawiązywaniu nowych znajomości w mediach społecznościowych, czy innych portalach w Internecie, zwłaszcza jeśli poznana osoba prosi nas o pieniądze. Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą – apelują policjanci.

Finał WOŚP w Rzeszowie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE