Jarosław: uroczysta inauguracja akcji „Aleja Maturzystów” w PWSTE

2021-06-17 12:48 Anna Cichy
alre
Autor: PWSTE w Jarosławiu/Facebook

W Jarosławiu narodziła się nowa tradycja. Z inicjatywy rektora PWSTE powstanie w tym mieście aleja drzew lipowych. Każde z nich będzie symbolizowało jeden rocznik maturzystów z naszego regionu.

W środę, 16 czerwca, na kampusie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu zebrali się dyrektorzy powiatowych szkół ponadgimnazjalnych wraz z tegorocznymi maturzystami, by wspólnie dać początek nowej tradycji.

Pomysłodawcą „Alei Maturzystów” jest rektor PWSTE, prof. ucz. dr. hab. Krzysztof Rejman.

- Ta lipa już zawsze będzie przypominała Wam o tym pięknym i ważnym okresie w życiu. Co roku będziemy sadzić jedno drzewo, więc na przestrzeni lat będziemy mieć tutaj piękną, lipową aleję – mówił na inauguracji prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, Rektor PWSTE w Jarosławiu, podkreślając jednocześnie, że tegoroczna lipa bez wątpienia symbolizuje wytrwałość uczniów, którzy mimo niesprzyjających okoliczności, przez cały rok zdalnie przygotowywali się do egzaminu dojrzałości i z sukcesem zakończyli swoją edukację w liceach i technikach.

Ekologiczny wymiar alei

Symbolika alei nie tylko będzie dotyczyć maturzystów. Każda zasadzona lipa szerokolistna będzie także jarosławskim apelem o dbanie o środowisko.

- Na przestrzeni wieków wiele z gatunków roślin wyginęło, dlatego tak ważne jest uświadamianie młodych ludzi, jak istotne jest troszczenie się o los otaczającej nas przyrody. Patrząc na to drzewo pamiętajcie, że to od was zależy, czy my jako ludzkość przetrwamy lub może podzielimy los tych gatunków, które już wyginęły – powiedział rektor podczas uroczystości.

Po oficjalnym zasadzeniu drzewa dokonano uroczystego wpisu do księgi pamiątkowej, która będzie dostępna do obejrzenia w budynku biblioteki PWSTE w Jarosławiu.

– Chciałabym, aby to drzewo było również symbolem naszej współpracy pomiędzy uczelnią a szkołami. Będziemy wspólnie podlewać je inicjatywami, pomysłami i wszelkimi przedsięwzięciami, ono będzie rosło i rozwijało się, a my wraz z nim. – podsumowała Marta Kurpiel, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Jarosławiu.

W inauguracji akcji udział wzięły następujące jarosławskie szkoły:

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika,
  • Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego,
  • Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego,
  • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej,
  • Zespół Szkół Innowacyjnych,
  • Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących im. Marii Curie-Skłodowskiej,
  • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha,
  • Zespół Szkół Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza,
  • Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke.
Jan Pirowski i Pawełek przewidują wynik meczu Polska - Hiszpania. Nie pozostawili wątpliwości!