Cerkiew św. Paraskewy w Radrużu

i

Autor: Maciek Jędruch

Fstiwal Dziedzictwa Kresów 2020 - czy się odbędzie? Zobaczcie cerkiew w Radrużu! [WIDEO]

2020-06-01 15:00

Cerkiew w Radrużu to zabytek wpisany na listę UNESCO. W poprzednich edycjach Festiwalu Dziedzictwa Kresów odbył się tam m.in. koncert. Ale co z festiwalem? Czy się odbędzie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Cerkiew św. Paraskewy w Radrużu

To drewniany kościół wyznania geckokatolickiego. Cały zespół cerkiewny został w 2013 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - należy do najcenniejszych przykładów sakralnej architektury drewnianej. W 2017 r. prezydent RP wpisał obiekt na listę pomników historii.

Teraz cerkiew stanowi filię Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Cerkiew została wzniesiona pod koniec XVI w. - Przypuszcza się, że jej fundatorem był w 1583 r. starosta lubaczowski Jan Płaza - mówi nam przewodniczka muzeum. Wnętrze świątyni zawiera wiele interesujących elementów architektonicznych. Warto zwrócić uwagę na wielki okrągły otwór znajdujący się przy balkonie, gdzie stał chór. Największe jednak wrażenie robi bogaty i dobrze zachowany ikonostas.

Zabytki UNESCO w regionie. Cerkiew w Radrużu

Festiwal Dziedzictwa Kresów 2020 - termin

Corocznie na terenie powiatu lubaczowskiego (i nie tylko) odbywa się Festiwal Kresów - zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia. Imprezy towarzyszące trwają jednak o wiele dłużej.

W cerkwii św. Paraskewy odbywały się na przykład imponujące koncerty. Jak będzie w tym roku?

Jeszcze w lutym zapowiedziano: "Jedna z największych imprez w południowo-wschodniej Polsce ruszy 24 lipca, a zakończy się 2 sierpnia".

- W tej chwili niestety nie możemy powiedzieć, że festiwal na 100 proc. się odbędzie - mówi nam pracownik lubaczowskiego muzeum. Na informacje trzeba czekać i śledzić stronę internetową festiwalu oraz zapowiedzi muzeum i organizatora.

Nowa prawosławna cerkiew w Krakowie. Posłuchaj naszego materiału: