Bieszczadzki Oddział SG podsumował 2021 rok. Odprawiono ponad 5,5 mln podróżnych

i

Autor: Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział SG podsumował 2021 rok. Odprawiono ponad 5,5 mln podróżnych

Bieszczadzki Oddział SG podsumował 2021 rok. Odprawiono ponad 5,5 mln podróżnych

2022-01-18 12:57

To był rekordowy rok dla funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej pod kilkoma względami. Odprawili o 820 tys. więcej podróżnych i o 600 tys. więcej pojazdów niż rok wcześniej. Łącznie odprawiono ponad 5,5 mln podróżnych; blisko 17 proc. więcej niż w 2020 roku. Jak wyglądają pozostałe statystki za miniony rok?

Spis treści

  1. Ruch graniczny
  2. Fałszywe dokumenty
  3. Odmowa wjazdu
  4. Nielegalni imigranci
  5. Wartość przemycanych towarów
  6. Inwestycje na granicy

Jak zaznaczyła we wtorek rzeczniczka BOSG mjr Elżbieta Pikor, we wspomnianym okresie ujawniono także "rekordową w ciągu ostatnich lat liczbę fałszywych dokumentów; przeszło trzy tysiące". "Na granicy zatrzymano również 220 nielegalnych imigrantów" – dodała. Jak wyglądają szczegóły 2021 rok w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej? Sprawdź poniżej!

Ruch graniczny

W 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili łącznie ponad 5,5 mln podróżnych. Największy ruch graniczny zanotowano na przejściach w Medyce (2,4 mln osób) oraz w Korczowej (2,1 mln). Na tych przejściach granicznych oprawiono też ok. 781 i 786 tysięcy pojazdów.

Natomiast w związku z ograniczeniem ruchu międzynarodowych pociągów z Ukrainy – zauważyła rzeczniczka – "mundurowi skontrolowali o 70 proc. mniej podróżnych przekraczających granicę koleją; 36 tys. osób".

Fałszywe dokumenty

W poprzednim roku na podkarpackich przejściach granicznych ujawniono 3075 fałszywych dokumentów; 59 proc. więcej niż w 2020 roku. Połowa z nich to różnego rodzaju zaświadczenia niezbędne do podjęcia przez cudzoziemców pracy w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Kuracjusze wrócą z sanatorium z mandatem. Podczas spaceru przekroczyli granicę

Odmowa wjazdu

Funkcjonariusze BOSG w 2021 roku odmówili wjazdu do Polski ponad 18 tys. osób, w tym 17,1 tys. stanowili obywatele Ukrainy.

Głównymi powodami wydania decyzji o odmowie wjazdu były kolejno: brak dokumentów potwierdzających cel i warunki wjazdu (8 tys.), zagrożenie dla zdrowia (5 tys.), osoby zastrzeżone w bazach danych ( 3 tys.), wykorzystanie dopuszczalnego okresu pobytu (ok. 1,6 tys.).

Nielegalni imigranci

W ubiegłym roku granicę Polski z Ukrainą i Słowacją na odcinku chronionym przez BOSG nielegalnie przekroczyło 220 imigrantów; rok wcześniej takich przypadków było 137. Wśród nich dominowali obywatele Afganistanu (69), Turcji (33), Syrii (21) oraz Somalii(17).

- Biorąc pod uwagę statystyki przekroczeń granicy z lat ubiegłych, presja migracyjna w ubiegłym roku była nieco wyższa niż w latach ubiegłych, ale nie można tutaj mówić o jej radykalnym wzroście - powiedziała mjr Pikor.

Wartość przemycanych towarów

Z kolei łączna wartość nielegalnie przemycanych towarów wyniosła ponad 23 mln złotych; 3,5-krotny wzrost w stosunku do roku 2020.

Inwestycje na granicy

Rzeczniczka BOSG podkreśliła, że "w 2021 roku duże środki finansowe zainwestowano w infrastrukturę wspierającą ochronę podkarpackiego odcinka granicy z Ukrainą".

Oddano do użytku trzy kolejne wieże obserwacyjne z kamerami termowizyjnymi na masztach. Zainstalowano kilka mobilnych zestawów perymetrycznych. Wykonano także prace związane ze wdrożeniem stacjonarnego systemu perymetrycznego. Są to czujniki połączone z kamerami, które całodobowo przekazują obraz i alarmy dotyczące zdarzeń na granicy.

Burza śnieżna i grzmoty na Podkarpaciu
Sonda
Czy straż graniczna powinna zarabiać więcej?