Bez butów, po śniegu i mrozie. Dramatyczna podróż migrantów z Maroka zakończona na Podkarpaciu [audio]

2021-01-19 15:35 Anna Cichy
słup graniczny
Autor: BiOSG w Przemyślu

Zostali zatrzymani w okolicach Pilzna przez tamtejszych funkcjonariuszy Policji. Ci przekazali ich Straży Granicznej. Mężczyźni szli boso po śniegu! Jak tłumaczyli: nie spodziewali się, że w Europie jest tak zimno! Teraz znajdują się w strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu.

Młodzi mężczyźni, 22 i 29 letni obywatele Maroka w podróż po lepsze życie w Europie wybrali się jesienią, z relacji przekazanej mundurowym wynika, że to Niemcy były ich celem, co nikogo nie dziwi. Często migranci wskazują właśnie ten kraj jako kraj docelowy swej nielegalnej podróży. Z relacji mężczyzn, wynika, że większość trasy przebyli na własną rękę, idąc pieszo lub korzystając z pomocy przypadkowo napotkanych osób. Jak mówią, nie spodziewali się w Europie tak niskich temperatur, stąd nie byli odpowiednio ubrani, nie mieli też stosownego obuwia, byli zdezorientowani, zmarznięci i głodni. Nie znali języka, nie mieli przy sobie żadnych dokumentów.

- Biorąc pod uwagę okoliczności ich zatrzymania oraz panujące wówczas warunki pogodowe, jest wielce prawdopodobne, że interwencja Policji, a następnie udzielona pomoc lekarska uratowała im zdrowie i życie. - mówi Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

W chwili zatrzymania obaj mężczyźni nie mogli chodzić, czego powodem były odmrożone stopy. Trafili do dębickiego szpitala. Tam zostali opatrzeni, a następnie przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej z Rzeszowa. Decyzją Sądu Rejonowego w Rzeszowie zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu. Tutaj toczy się postępowanie wyjaśniające w ich sprawie. Aktualnie, stan zdrowia cudzoziemców jest zadowalający. Czują się dobrze.

POSŁUCHAJ o szczegółach, mówi Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu: 

Boso, po śniegu. Nielegalni migranci trafili do ośrodka w Przemyślu
Górale ZROZPACZENI w Zakopanem: Zarobiłem 20 zł! Zwijam interes!