Ben Shalom Bernanke, laureat Nagrody Nobla ma polskie korzenie

i

Autor: PAP/EPA/SHAWN THEW

Ben Shalom Bernanke, laureat Nagrody Nobla ma polskie korzenie

2022-10-12 9:08

W poniedziałek Komitet Noblowski ogłosił laureatów nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. W tym roku jest ich trzech: Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond oraz Philip H. Dybvig - otrzymali ją za badania na temat banków i kryzysów. Nas interesuje szczególnie ten pierwszy - Ben Shalom Bernanke, którego rodzinne korzenie znajdują się w Przemyślu.

Urodzony w stanie Georgia w 1953 roku tegoroczny noblista, był swego czasu uważany za jednego z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, a to ze względu na pełnioną przez niego funkcję. W latach 2006 - 2014 był szefem Systemu Rezerwy Federalnej (Fed), a w latach 2005 - 2006 przewodniczącym prezydenckiej Rady Doradców Ekonomicznych.

Samorządy oszczędzają na oświetlaniu ulic. Tak nocą wyglądają ulice Olkusza

Laureat Nagrody Nobla ma polskie korzenie. Jego rodzina mieszkała w Przemyślu

Dziadek Bena Shaloma Bernanke, Jonas do Stanów Zjednoczonych wyemigrował w 1921 roku. Wcześniej mieszkał jednak w Przemyślu, gdzie prowadził ze swoim ojcem, czyli pradziadkiem noblisty, lokal gastronomiczny przy ul. 3 Maja.

- W życiu naszego miasta zaznaczyła się także działalność jego stryjecznego dziadka Paltiela, przemyskiego adwokata i m.in. członka Żydowskiego Towarzystwa Dramatyczno-Muzycznego "Juwal" – przypominają przemyscy urzędnicy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE